ro

 

Societate
03 Martie, 2026 / 22:21
/ 22 August, 2021

COVID-19: În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 149 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 aug. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 2 787 de teste, fiind confirmate 149 de cazuri de infecție cu noul coronavirus, dintre care 125 în rândul persoanelor nevaccinate. Din numărul de cazuri noi, unul este de import. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 264 432 de cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, 3 sunt în rândul lucrătorilor medicali (2 asistenți medicali și un reprezentant al personalului auxiliar).

În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 559 persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 42 în stare extrem de gravă.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 1 796 de persoane, iar 22 563 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Alți 191 de pacienți au fost vindecați. În total, 255 279 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.

Totodată, MS informează despre înregistrarea altor șapte decese provocate de COVID-19, numărul morților ajungând la 6 363.


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

Incendiu la Ministerul Sănătății. Pompierii au intervenit

/ Acum 12 ore

Alegerea cadourilor pentru Ziua Internațională a Femeii. Specialiștii îndeamnă să verificați eticheta, calitatea și să păstrați bonul fiscal

/ Acum 12 ore

Locuitorii din raioanele Florești și Soroca vor beneficia de consultații medicale gratuite

/ Acum 12 ore

Agenția Servicii Publice lansează trei servicii digitale gratuite pentru antreprenorii independenți

/ Acum 13 ore

Peste 95% dintre nou-născuții din Moldova au fost testați gratuit pentru depistarea pierderii auzului

/ Acum 23 ore

FOTO // Istorii de sacrificiu: dosarele eroilor căzuți în Războiul de la Nistru, păstrate la Academia „Ștefan cel Mare” a MAI

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 3 martie

/ Acum 1 zi

Perspectiva meteo pentru martie 2026 în Moldova: soare, ploi puține și tradiții de primăvară

/ Acum 1 zi

Meteorologii anunță vreme variabilă și temperaturi moderate pentru marţi, 3 martie 2026

/ Acum 1 zi

Instrument nou pentru aplicarea corectă a normelor privind substanțele periculoase

/ Acum 1 zi

Reluare limitată a zborurilor în Emiratele Arabe Unite. Recomandările MAE pentru cetățenii moldoveni

/ Acum 1 zi

Programare online la serviciile cadastrale pentru şase raioane şi municipiul Bălţi care trec la sistemul digital de rezervare

/ Acum 1 zi

Atenţie, fals! Fraudă online în numele MPay și EVO. Cetățenii, vizați prin SMS-uri false privind „taxe de drum restante”

/ Acum 1 zi

1992 - Războiul care nu se uită // „Datoria mai presus de frică”. Mărturiile generalului Victor Gusleacov