ro

 

Societate
29 Martie, 2026 / 11:24
/ 06 Mai, 2025

Creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul Gheorghe

Creștinii ortodocși îl sărbătoresc astăzi pe Sfântul Gheorghe, purtătorul de biruință, unul dintre cei mai cinstiți sfinți ai Bisericii Ortodoxe, notează MOLDPRES.

Venerat ca ocrotitor al ostașilor și simbol al curajului, Sfântul Gheorghe este patron spiritual al multor localități care îl au ca hram.

S-a născut în Cappadocia, într-o familie creștină, și a trăit în timpul împăratului Dioclețian, în secolele III–IV. A fost ofițer în armata romană și a devenit martir pentru refuzul de a renunța la credința în Hristos.

Astăzi sunt felicitați toți cei care poartă numele Gheorghe și derivatele acestuia. În Republica Moldova, peste 41.000 de bărbați poartă acest nume, el situându-se printre cele mai populare din țară. În numeroase localități, ziua de 6 mai este prilej de sărbătoare, fiind marcată prin slujbe religioase și tradiții de hram.

În zonele rurale se păstrează mai multe obiceiuri legate de această zi. Casele și grajdurile sunt împodobite cu flori, iar „crăciuneii” din aluat, copți la Crăciun, sunt înmuiați în apă și dați la păsări, pentru noroc și belșug. Se crede că plantele medicinale culese în această zi capătă puteri vindecătoare deosebite, iar usturoiul sădit acum va avea proprietăți protectoare și se va păstra până în primăvara următoare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Peste 176 de mii de persoane au beneficiat în luna februarie de medicamente și dispozitive medicale compensate

/ Acum 1 zi

Sentință de achitare într-un dosar complex de abuz în serviciu, atacată de Procuratura Anticorupție

/ Acum 1 zi

Mitropolitul Basarabiei, Petru: „Actul Unirii din 1918 a fost posibil datorită credinței, conștiinței naționale și unității spirituale”

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a avut o întrevedere cu omologul său slovac, Robert Kaliňák. Securitatea regională și sporirea rezilienței naționale, pe agendă

/ Acum 1 zi

CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatori în luna februarie

/ Acum 1 zi

Intrarea triumfală de la Complexul memorial „Cimitirul Eroilor” din Chișinău, inaugurată după reabilitare

/ Acum 1 zi

VIDEO // Droguri de circa 2 milioane de lei. Doi concubini, reținuți pentru comercializarea substanțelor narcotice

/ Acum 1 zi

MEC a inițiat procesul de elaborare a Planului național de prevenire și intervenție în caz de bullying

/ Acum 1 zi

Maia Sandu, la Adunarea Judecătorilor: „Reforma justiției nu o facem pentru că ne-o cere UE, ci pentru că oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”

/ Acum 1 zi

CSM s-a întrunit anul trecut în 50 de ședințe și a adoptat peste 700 de hotărâri

/ Acum 1 zi

VIDEO // Rețea de șantaj online destructurată: 10 suspecți, reținuți

/ Acum 2 zile

Circa 300 de magistrați participă la Adunarea Generală a Judecătorilor

/ Acum 2 zile

Nouă medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Condiții mai bune pentru pacienți și medici la Spitalul raional Briceni