Creştinii ortodocşi sărbătoresc Înălţarea Domnului sau Ispasul
Chişinău, 25 mai. /MOLDPRES/. Creștinii ortodocși sărbătoresc astăzi Înălțarea Domnului, o sărbătoare creştină importantă, care comemorează Înălțarea la cer a lui Iisus Hristos, la 40 de zile după Înviere, cunoscută în popor și sub denumirea de Ispas, notează MOLDPRES.
Potrivit cărților bisericești, Înălțarea Domnului reprezintă ultimul eveniment de viață pământească a lui Iisus Hristos. Biserica afirmă că această zi este la fel de importantă ca Paștele. Conform tradiției, de Ispas, creștinii se salută cu "Hristos s-a Înălțat!" și “Adevărat s-a înălțat!”. Spre deosebire de Paști, când ouăle se înroșesc în Joia Mare, pentru Înălțarea Domnului, ouăle se vopsesc chiar în ziua sărbătorii. Este ultima zi din an în care se mai vopsesc și se împart ouă roșii. Ouăle se duc la Biserică, iar la sfârșitul slujbei se dau de pomană săracilor. În ajun, gospodinele pregătesc pască.
Cărțile bisericești, de asemenea, mărturisesc că, după înviere, Iisus Hristos s-a arătat apostolilor timp de trei zile, după care s-a înălțat la cer de față cu ei. Semnificația Înălțării nu este legată atât de fenomenul în sine, cât este o expresie a preamăririi cerești a lui Iisus Hristos. “Învingând moartea, Hristos, a început un nou mod de viață alături de Dumnezeu, pe care l-a pregătit și aleșilor săi. La izbânda lui ia parte întreaga natură umană”, se arată într-una din Evanghelii. Totodată, în predicile lor preoții afirmă că “spiritualitatea Înălțării se întemeiază pe speranță”.
De sărbătoarea Înălțării Domnului sunt legate mai multe tradiții și obiceiuri. Astfel, în unele regiuni, în această zi se îngrijesc de sufletele celor adormiți și se organizează parastase la cimitire. Se spune că e bine ca în această zi să fie lăsați liberi caii, în unele zone joia de Ispas fiind numită și Paștele cailor. Totodată, Ispasul este benefic pentru târguri și afaceri care până acum nu au avut succes. Potrivit datinilor, pentru a avea recoltă bogată, semănăturile se fac până la Ispas. Femeile nu împrumută sare și nu dau foc din casă, pentru că altfel toată casa va vui, iar vacile nu vor mai da lapte pentru smântână.
Sărbătoarea Ispasului se celebrează începând din sec. IV.
Flux sporit de călători pe Aeroportul Chișinău, cu peste 1900 de pasageri deserviți pe oră în perioada de vârf a concediilor
Siguranța copiilor în spațiul digital, prioritate pentru autorități. Maia Sandu: „Trebuie să creăm mecanisme care să-i protejeze”
Vântul puternic și ploile au provocat pagube în nordul și centrul țării. Salvatorii au intervenit în zece cazuri
DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial
Călătorii aflați în așteptare în postul Palanca-Maiaki-Udobnoe primesc apă din partea funcționarilor vamali și a polițiștilor de frontieră
Captări ilegale de apă din Nistru, depistate de inspectorii de mediu
Cod galben și portocaliu de caniculă în centrul și sudul țării. Maximele termice vor ajunge până la 37°C
CNAM a informat cetățenii din diasporă despre drepturile și beneficiile asigurării medicale
FOTO // Peste 230 de militari în termen au depus jurământul militar în garnizoana Chișinău
Ploi puternice, cu grindină și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică
DOC // Natalia Mămăligă a fost numită în funcția de judecător la Curtea de Apel Centru
FOTO // Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu participanții taberei DOR: „Legătura lor cu țara noastră rămâne puternică”
Un minor, condamnat la patru ani de închisoare pentru distribuirea drogurilor în raionul Edineț
VIDEO // Jaf săvârșit în capitală. Un tânăr și doi complici, cercetați penal
Senatul SUA a adoptat noile sancțiuni împotriva Rusiei
Forumul Diasporei // Republica Moldova, promovată în Elveția prin turism, investiții și exporturi
Zelenski a ajuns în Serbia, în prima sa vizită în acest stat aliat tradițional al Rusiei după 2022
Perspectivele cooperării moldo-turce, discutate de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadorul Turciei, Uygar Mustafa Sertel
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Italiei, Giuseppe Maria Perricone
Oportunitățile economice și investiționale oferite de Republica Moldova, prezentate de vicepremierul Eugeniu Osmochescu, la Forumul Diasporei
Militarii Armatei Naționale vor desfășura antrenamente pentru parada consacrată Zilei Independenței
Prim-ministrul Republicii Moldova, Vasile Tofan, și prim-ministrul Belgiei, Bart De Wever, au discutat despre parcursul european al Republicii Moldova.
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Forumul Diasporei: „Avem nevoie de fiecare dintre dumneavoastră pentru a construi comunități mai puternice”
CNAS organizează o sesiune de informare despre acordarea prestațiilor sociale și serviciile electronice. Cetățenii, invitați să se înscrie la eveniment
Pompele transmise de Guvern către Primăria capitalei pentru stația de captarea a apei de la Vadul lui Vodă au fost instalate și puse în funcțiune
Copiii din diaspora vor beneficia de noi facilități pentru integrarea în sistemul educațional din Republica Moldova
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și a celor pentru incapacitate temporară de muncă
BTA // Copiii bulgari din diaspora, premiați în cadrul concursurilor de literatură, artă și muzică organizate de Agenția Executivă pentru Bulgarii din Străinătate
VIDEO // Șoferii sunt avertizați să respecte restricțiile de circulație pe drumul R3, unde se desfășoară lucrări de reparație
Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să readucem optimismul oamenilor și încrederea că Republica Moldova merge în direcția corectă”