ro

 

Societate
15 Iunie, 2026 / 14:47
/ 24 Decembrie, 2020

Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, Primăria Chișinău a lansat o campanie de caritate

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 dec. /MOLDPRES/. Primăria municipiului Chișinău a lansat în prejma Sărbătorilor de Iarnă campanii sociale în scop caritabil pentru susținerea mai multor categorii de persoane social-defavorizate, transmite MOLDPRES.

Autoritățile publice locale au distribuit colete cu produse alimentare, dulciuri, jucării, produse de igienă, haine şi încălțăminte, cărți și rechizite copiilor din familii social vulnerabile, familiilor cu mulţi copii, persoanelor în etate, persoanelor cu dizabilități, foștilor deportați şi deținuți politici.

Campania va continua la nivelul preturilor și se va desfășura până la data de 14 ianuarie.

foto: chisinau.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe și-a sistat temporar activitatea

/ Acum 1 zi

MEC și ANCE vor analiza petiția privind examenul de Bacalaureat la Matematică

/ Acum 2 zile

Traficul intens la PTF Sculeni a fost fluidizat

/ Acum 2 zile

Șase cetățeni moldoveni au decedat în accidentul din Ungaria

/ Acum 2 zile

VIDEO // Localitățile Roșcani, Telița și Calfa au aprobat decizia finală de amalgamare voluntară

/ Acum 2 zile

Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei

/ Acum 2 zile

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”

/ Acum 2 zile

FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului

/ Acum 2 zile

Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA

/ Acum 2 zile

Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie

/ Acum 2 zile

FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”

/ Acum 2 zile

Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan

 


 
/ Acum 3 ore

Reforma justiției în cifre: în ultimii trei ani, 70 de magistrați au demisionat sau s-au retras din concursuri pe parcursul procesului de evaluare

/ Acum 3 ore

Zilierii vor fi înregistrați online. Natalia Plugaru: „Platforma va simplifica evidența muncii sezoniere și va oferi mai multă protecție socială”

/ Acum 3 ore

Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de kaiac-canoe și paracanoe

/ Acum 4 ore

Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”

/ Acum 4 ore

Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână

/ Acum 4 ore

O femeie din Ucraina a fost amendată cu 95.000 lei după ce a încercat să scoată din Moldova peste 20 mii de euro nedeclarați

/ Acum 4 ore

Președinta Maia Sandu a condamnat atacul asupra Lavrei Pecerska din Kyiv: „Regimul ucigaș de la Kremlin a demonstrat încă o dată că nu are nimic sfânt”

/ Acum 4 ore

Rusia a atacat Kievul: Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Lavra Peșterilor a luat foc, sunt victime

/ Acum 5 ore

Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

/ Acum 5 ore

Peste 250 de specialiști europeni participă la exercițiul „MD–EU MODEX 2026” organizat în Republica Moldova

Vezi mai multe