
De astăzi, cetățenii își pot administra doza Booster 2 de vaccin împotriva COVID-19
Chişinău, 25 iul. /MOLDPRES/. De astăzi, cetățenii își pot administra doza Booster 2 de vaccin împotriva COVID-19, transmite MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Sănătății, pentru a doua doză de rapel sunt eligibili adulții cu vârsta mai mare de 60 de ani, persoanele cu comorbidități, femeile gravide și cele care alăptează, beneficiarii din instituțiile rezidențiale și centrele de plasament.
La fel, este eligibil pentru vaccinare personalul medical din instituțiile medico-sanitare, personalul din cadrul instituțiilor rezidențiale, centrelor de plasament, serviciilor sociale, angajații din domeniul educației și cei din structurile de menținere și asigurare a ordinii publice, apărării și securității statului.
Totodată, se recomandă administrarea celei de-a doua doze booster persoanelor sever imunocompromise ce au împlinit vârsta de 18 ani. La solicitare pot fi imunizate cu a doua doză booster și persoanele cu vârsta de 18 ani și mai mult, care nu fac parte din categoriile eligibile pentru vaccinare.
Cea de-a doua doză booster se va administra la un interval de cel puțin patru luni de la prima doză de rapel, cu aplicarea vaccinurilor Comirnaty/Pfizer-BioNTech sau Spikevax/Moderna. În total, de la începutul pandemiei, circa 1 067 000 de persoane au fost vaccinate cu schema completă.
În prezent, țara rămâne în Cod verde de COVID-19, iar în municipiul Chișinău a fost declarat Cod portocaliu. Totodată, în localitățile Ialoveni și Anenii Noi a fost anunțat Cod galben de coronavirus.
Foto: vaccinare.gov.md
Alertă falsă la Aeroportul Chișinău. Aerogara și-a reluat activitatea
Alertă de securitate la Aeroportul Chișinău după ce a fost găsit un bagaj cu posibil conținut exploziv. Pasagerii au fost evacuați
Agenda evenimentelor, vineri, 17 octombrie
Maia Sandu: „Voi convoca discuții ample cu presa, societatea civilă și partidele pentru a identifica soluții împotriva dezinformării”
Vineri, vremea se încălzește ușor în toată țara
Ofițerii SPIA vor comunica cu polițiștii din Ungaria printr-un canal specializat
CA: Postul public „TV-Găgăuzia”, sancționat pentru partizanat politic și conținut discriminatoriu în campania electorală
Republica Moldova devine parte a rețelei europene de „fabrici de inteligență artificială”
Moldovenii care muncesc legal în Slovacia vor beneficia de pensii și alte prestații sociale. Perioada de activitate în cele două țări va putea fi cumulată
Meteorologii prognozează ploi slabe pentru zilele de odihnă, iar la începutul următoarei săptămâni revin înghețurile
FOTO // Un nou contingent de carabinieri pleacă în misiunea internațională KFOR din Kosovo
USMF „Nicolae Testemițanu” va desfășura cea de-a VI-a ediție a Olimpiadei universitare de simulare SimOlympic 2025
Doi procurori anticorupție au promovat evaluarea externă
Trei persoane au decedat, iar 13 au fost rănite în urma exploziei produse într-un bloc de locuit din București
FOTO // Avertizări timpurii privind seceta, înghețurile sau inundațiile. În raionul Hâncești a fost inaugurată o nouă stație de monitorizare a vremii
Speakerul Igor Grosu, mesaj de condoleanțe după decesul chitaristului Alexandru Cazacu: „O generație întreagă de oameni îi va ține minte muzica”
Alegeri locale noi. CEC a aprobat simbolurile electorale ale partidelor înregistrate pentru imprimare în buletinele de vot
FOTO // Municipiul Ungheni va beneficia de un proiect european major de modernizare urbană prin infrastructură verde
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de condoleanțe după decesul maestrului Alexandru Cazacu: „Sunetul chitarei sale a răsunat în inimile a mii de oameni”
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, a participat la forumul internațional „Women Lead” al Băncii Mondiale
Două femei din Nisporeni și o familie din Glodeni, spitalizate după ce au mâncat ciuperci
Vicepreşedintele american J. D. Vance susține că ruşii şi ucrainenii nu sunt pregătiţi să încheie un acord de pace
Tentativă de contrabandă cu produse medicale, dejucată de vameșii de la Leușeni
Actorul Gabriel Spahiu la Chișinău: „Marile performanțe vin atunci când actorul nu face nimic, dar totul e extraordinar”
Traficul rutier pe strada Albișoara va fi suspendat. Măsura este aplicată în contextul organizării „Chișinău Dual Fest”