ro

 

Societate
19 Martie, 2026 / 10:49
/ 28 Mai, 2021

Decizia de majorare a burselor pentru elevi și studenți a fost publicată în Monitorul Oficial

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 mai. /MOLDPRES/. Monitorul Oficial de vineri, 28 mai, a publicat decizia Guvernului de majorare cu 2,3% a burselor pentru elevi și studenți. De burse mai mari se vor bucura studenții și elevii din instituțiile de învățământ superior și profesional tehnic, postsecundar/postsecundar nonterțiar și profesional tehnic secundar, transmite MOLDPRES.  

Potrivit documentului, elevii cu profil arte și elevii talentați vor primi burse de la 380 până la 560 de lei. Suma bursei pentru studenții din învățământul superior și elevii din învățământul profesional tehnic postsecundar și postsecundar nonterţiar va varia între 945 și 1015 lei.

Doctoranzii din anii I, II și III vor beneficia de burse în valoare de 1245, 1375 și respectiv 1420 de lei. Medicii rezidenți, la fel, vor primi burse în funcție de anul de studii - de la 1245 până la 1420 de lei.

Bursele de merit: a Republicii, a Președintelui Republicii Moldova, a Guvernului și bursa „Gaudeamus", vor varia între 990 și 1640 de lei.

Guvernul a decis ca elevilor și studenților să le fie acordat un supliment egal cu diferența dintre bursa stabilită și bursa achitată pentru perioada de la 1 ianuarie 2021 până în prezent.

Suma prevăzută în acest scop este de 5,7 milioane de lei.

Hotărârea a intrat în vigoare astăzi, odată cu publicarea în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Sursă: monitorul.gov.md 


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Reacții mai rapide în situații de urgență: Programul Național de Protecție Civilă 2026–2030, aprobat de Guvern

/ Acum 21 ore

Un bărbat din capitală va sta 15 ani după gratii după ce și-a înjunghiat concubina

/ Acum 21 ore

VIDEO // Peste 130 de vehicule au fost ridicate în urma a 20 de percheziții într-un dosar de contrabandă

/ Acum 21 ore

Cetățenii pot achita până pe 31 martie prima de asigurare medicală cu reducere

/ Acum 22 ore

Otilia Dandara a fost confirmată oficial în funcția de rector al USM

/ Acum 22 ore

Cazul Ludmilei Vartic: directorul Spitalului raional Hâncești a depus cerere de demisie

/ Acum 22 ore

Șapte din zece moldoveni sunt preocupați de starea mediului, arată Barometrul opiniei publice în domeniul tranziției verzi

/ Acum 22 ore

ANSP: 55 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 23 ore

Conferința la nivel înalt privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană va fi organizată joi la Chișinău. Evenimentul reunește peste 50 de delegații oficiale

/ Acum 23 ore

Republica Moldova va implementa Sistemul MD – ALERT. Cetățenii vor primi mesaje de avertizare în situații de risc

/ Acum 23 ore

CNMC: „Probele de apă din râul Nistru indică o revenire treptată a valorilor de siguranță”

/ Acum 23 ore

AUDIO // Primarul orașului Căușeni, reținut de CNA pentru mită de 89 000 de lei

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Nivelul poluării cu produse petroliere pe Nistru a revenit la limite admisibile. Analizăm reluarea alimentării cu apă în nordul țării”

/ Acum 1 zi

Dosarele de înscriere la grădiniță vor putea fi depuse online