ro

 

Societate
30 Mai, 2026 / 03:51
/ 26 Noiembrie, 2020

Deputații au operat modificări în legea cu privire la Serviciul Vamal

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 nov. /MOLDPRES/. Serviciul Vamal ar putea avea dreptul de a echivala, la numirea în funcție a angajaților, gradele speciale conferite cu cele acordate de alte autorități. Un proiect de modificare a legislației în acest sens a fost aprobat astăzi în primă lectură de către Parlament, comunică MOLDPRES.

Astfel, la numirea în funcție, se vor echivala gradele speciale ale Ministerului Afacerilor Interne, precum și ale autorităților administrative și instituțiilor din subordinea acestuia, Serviciului de Informații și Securitate, Centrului Național Anticorupție, sistemului administrației penitenciare și Serviciului Fiscal de Stat. Echivalarea gradelor speciale se va efectua prin actul administrativ emis de către persoana sau organul care are competența legală de numire în funcție.

Proiectul de lege urmează a fi votat de Parlament în lectura a doua.

foto: zdg.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 17 ore

VIDEO // Cocaină ascunsă în tufișuri și lângă trotuare: patru traficanți, condamnați la până la 12 ani de pușcărie

/ Acum 18 ore

Polițiștii vor participa la careurile solemne dedicate „Ultimului sunet”. Recomandările INSP

/ Acum 19 ore

Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai

/ Acum 1 zi

Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri

/ Acum 1 zi

Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament

/ Acum 1 zi

Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026

/ Acum 1 zi

Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut

/ Acum 1 zi

Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore

/ Acum 1 zi

Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul

/ Acum 1 zi

Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă

/ Acum 1 zi

Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”

/ Acum 1 zi

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 1 zi

FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren