Deputații au operat modificări la legislația care se referă la funcționarea ANI
Chişinău, 7 oct. /MOLDPRES/. Modificările Legii cu privire la Autoritatea Națională de Integritate (ANI) și ale Legii privind declararea averii și a intereselor personale au fost aprobate astăzi, în lectura a doua, de Parlament, comunică MOLDPRES.
Documentul are scopul de a perfecționa cadrul legislativ privind funcționarea ANI și de a preveni conflictele de interese și de incompatibilitate în rândul persoanelor care exercită funcții publice sau de demnitate publică.
Astfel, urmează a fi modificat modul în care are loc controlul averii și intereselor personale, astfel încât în procesul efectuării controlului să fie verificate nu doar veniturile dobândite pe parcursul exercitării mandatului sau funcției, raportat la situația averilor deținute, dar să fie examinate și luate în considerare și cheltuielile realizate. În acest sens, subiecții trebuie să declare și serviciile, valoarea cărora depășește zece salarii medii pe economie. Plafonul este valabil pentru fiecare categorie de servicii în parte. De asemenea, și bunurile virtuale trebuie să fie declarate.
Totodată, în lectura a doua, a fost exclus articolul care permite Autorității de Integritate să solicite conducerii organizației publice sau autorităților responsabile de numirea în funcție a subiectului declarării posibilitatea de suspendare din funcție a persoanelor în privința cărora s-a constatat încălcarea regimului juridic al conflictelor de interese sau avere nejustificată.
Prevederile proiectului propun extinderea controlului averii și intereselor personale asupra soțului/soției, părinților/socrilor și copiilor persoanei supuse controlului.
Foto: Parlament
LIVE // La Cobasna sunt depozitate 14 mii de tone de muniții, cantitate brută. O eventuală explozie ar avea doar efecte locale
UPDATE Traficul sporit la Leușeni și Sculeni a fost fluidizat
Mai mulți bani pentru medicamente compensate: CNAM a achitat peste 115 milioane de lei
Peste 1.500 de persoane au primit tratament preventiv împotriva rabiei în ultimele două luni
Anul 2027 ar putea fi cel mai cald înregistrat vreodată
O nouă sesiune a Programului EcoVoucher: peste 320 de familii vor primi până la șase mii de lei pentru a procura electrocasnice noi
Numărul persoanelor cazate în structurile turistice din țara noastră a crescut cu circa 16 la sută în prima jumătate a anului
DOC // Cadrul legal privind angajarea persoanelor condamnate a fost modernizat
Un punct de trecere a frontierei dintre Ucraina și Republica Moldova a fost atacat cu drone
PTF Mirnoe–Tabachi și-a sistat temporar activitatea din cauza unei alarme în Ucraina
Agenda evenimentelor, vineri, 21 august
Un copil de trei ani a decedat după ce a fost lovit de o mașină în curtea unui bloc din Chișinău
Câștigătorii concursului „EU&bunicii mei” 2026 vor descoperi trei capitale europene
La Marea Dictare Națională vor putea participa persoane cu deficiențe de vedere: MEC va asigura condițiile necesare
Uniunea Europeană oferă granturi de până la 15 mii de dolari pentru sprijinirea fermierilor din Moldova
FOTO // Ministrul Mediului Gheorghe Hajder despre centrul de gestionare a deșeurilor de la Bulboaca: „Nu va fi adus gunoiul din toată țara în raionul Anenii Noi”
ANTA atenţionează transportatorii moldoveni care merg în Azerbaidjan că trebuie să achite taxe rutiere
Dronă de tip Shahed, detectată în această dimineaţă în spațiul aerian al Republicii Moldova
FOTO // De la pepenele altoit la agricultura inteligentă. Cum pregătește UTM specialiști pentru agricultura viitorului
FOTO // Plombări, șanțuri curățate și parapete schimbate în această săptămână, pe zeci de drumuri din țară
GALERIE FOTO // Repetiție generală în PMAN pentru Parada Militară: Peste 2.000 de militari au defilat în centrul Capitalei
Meteorologii prognozează ploi slabe în zilele de odihnă. Temperaturile vor scădea ușor
VIDEO // Antrenamente generale pentru Parada Militară din 27 august. Angajații instituțiilor de forță se pregătesc în PMAN
Ex-ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros, după prezentarea raportului SIS și AIM: „O explozie spontană și necontrolată la depozitul de muniții de la Cobasna este exclusă din punct de vedere tehnic”
Atac rusesc asupra unui centru comercial din Krivoi Rog, Ucraina. Cinci persoane au murit, iar peste 90 au fost rănite
MAI va iniția un pachet de măsuri pentru consolidarea nivelului de protecție în punctele de trecere a frontierei moldo-ucrainene
Guvernul va recomanda introducerea regimului de licențiere pentru importurile de cereale. Premierul Vasile Tofan: „Încercăm să protejăm producătorii și exportatorii moldoveni”
Prim-ministrul Vasile Tofan a depus declarația de avere și interese personale
Parteneriat între instituțiile statului pentru consolidarea eforturilor în prevenirea și combaterea torturii, tratamentelor inumane și degradante
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Republicii Kazahstan, Almat Aidarbekov