Descinderi la Rezina și Șoldănești. Opt persoane, inclusiv funcționari, anchetate pentru mită în sistemul de documente și permise
Centrul Național Anticorupție (CNA) și procurorii au desfășurat acțiuni de urmărire penală în raioanele Rezina și Șoldănești, în cadrul unor dosare pornite pe fapte de corupere pasivă, corupere activă și trafic de influență. În total, opt persoane sunt vizate în anchetă, inclusiv funcționari publici, comunică MOLDPRES.
Potrivit CNA, bănuiții ar fi pretins și primit sume de bani și alte beneficii ilicite pentru a influența decizii ale unor comisii specializate. Printre faptele investigate se numără eliberarea înainte de termen a unui deținut din Penitenciarul nr. 18 Brănești, facilitarea obținerii certificatului medical privind dreptul de a deține arme, înregistrarea armelor fără acte, precum și obținerea permiselor de conducere și a altor documente emise de subdiviziunile Agenției Servicii Publice.
În cadrul anchetei au fost documentate mai multe episoade de corupție, fiind identificate rețele de intermediari și funcționari publici implicați. Astăzi au fost efectuate 11 percheziții la domiciliile suspecților și în unele instituții publice din raioanele Rezina și Șoldănești. În urma descinderilor, au fost ridicate telefoane mobile, dispozitive electronice de stocare a datelor, documente și alte materiale relevante pentru anchetă.
Urmărirea penală continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate.
Promo-LEX invocă încălcări grave în cazul unui tânăr deținut în stânga Nistrului
Procesarea trimiterilor poștale va fi digitalizată
Vlad Țurcanu demisionează de la conducerea Teleradio-Moldova, pe fondul scandalului de la Eurovision 2026: „Votul exprimat este responsabilitatea mea”
VIDEO // Lucrări de plombare pe zeci de sectoare de drum din țară. Intervențiile au avut loc și în weekend
Circa 100 de medici și specialiști în sănătate au participat la Maratonul AVC 2026
Polițiști moldoveni și români, antrenați într-un scenariu cu luare de ostatici
Peste 16 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
FOTO // Spații publice moderne pentru locuitorii din Chișinău și Călărași. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Oamenii trebuie să simtă schimbările acolo unde trăiesc zi de zi”
Locuitorii din raioanele Criuleni și Basarabeasca vor beneficia de consultații medicale gratuite
VIDEO // O femeie fără permis de conducere și în stare avansată de ebrietate, stopată de polițiști în trafic
Ofițerii CNA au descins la Căușeni într-un dosar de corupție la examenele auto. 30 de persoane investigate
VIDEO // Arme și sute de cartușe, descoperite de polițiști în gospodăria unui bărbat din raionul Criuleni
REPORTAJ FOTO: China văzută de MOLDPRES // „O singură lume, o singură familie”: cum celebrează chinezii familia, femeia și coeziunea socială în era modernă
Peste 3790 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă
FOTO // Condiții moderne de antrenament pentru elevii Liceului Republican cu Profil Sportiv după renovarea sălii polivalente
Cinci echipaje de pompieri au intervenit noaptea trecută la un incendiu care a mistuit un restaurant din capitală
Echipamente cu termoviziune, drone și ceasuri de lux nedeclarate, depistate la Aeroportul Chișinău
Republica Moldova mizează pe sprijinul Germaniei pentru accelerarea integrării europene
Peste 3,4 miliarde de lei au fost alocați de CNAM în 2025 pentru asistența medicală primară
ANTA explică transportatorilor moldoveni cum se aplică taxele și amenzile pentru drumurile cu plată din Turcia
Donald Trump spune că a anulat un atac programat marți asupra Iranului
VIDEO // Prima bombă aeriană ghidată a Ucrainei a trecut testele și este gata de utilizare în luptă
ANSP: Riscul de răspândire a virusului Bundibugyo rămâne scăzut pentru Republica Moldova
Euro se ieftinește ușor, iar dolarul își menține valoarea
Președinta Maia Sandu începe vizita la Strasbourg
Grav accident rutier în sudul țării: doi cetățeni români au decedat după ce un camion s-a răsturnat
„Ziua Învățământului Dual” la Cahul: Peste 500 de elevi au descoperit profesiile viitorului
METEO // Vremea se încălzește simțitor marți, 19 mai
Femeia dispărută pe 16 mai, găsită decedată într-un iaz din Fălești
Aurelian Silvestru a lansat volumul de reflecții și eseuri „Talentul n-are zile de odihnă”