Directorul unei întreprinderi a fost reţinut de CNA pentru dobîndirea prin înşelăciune a creditelor de la BEM
Chişinău, 12 mai /MOLDPRES/. Directorul unui SRL a fost reţinut de ofiţerii Centrului Naţional Anticorupţie (CNA) şi procurorii anticorupţie în dosarul delapidărilor de la Banca de Economii (BEM), fiind cercetat penal pentru dobîndirea prin înşelăciune a unui credit în valoare de 1 250 000 de euro de la BEM, fapt ce a cauzat băncii prejudicii în proporţii deosebit de mari, informează MOLDPRES.
Potrivit Serviciului de presă al CNA, creditul a fost acordat în perioada în care la şefia BEM se afla Grigore Gacikevici. În prezent, bănuitul se află în custodia CNA, fiind reţinut pentru 72 de ore.
CNA are în gestiune mai multe cauze penale ce vizează delapidările de la Banca de Economii şi Banca Socială. „Este vorba despre obţinerea creditelor prin înşelăciune, însuşirea bunurilor în proporţii deosebit de mari, încălcarea regulilor de creditare, abuz în serviciu, spălare de bani, gestionarea defectuoasă a BEM şi Banca Socială şi obstrucţionarea supravegherii bancare”, a comunicat sursa citată.
10 persoane au statut de învinuit, trei de bănuit, iar alte trei persoane sînt anunţate în căutare, fiind emise mandate de arestare pe numele acestora. În prezent, nouăsprezece dosare se află pe rol în instanţele de judecată, iar cinci persoane, printre care fostul şef al BEM Grigore Gacikevici, au statut de inculpat.
Suma totală a creditelor investigate de CNA în dosarele BEM este de peste un miliard de lei, în jur de 23 milioane de dolari şi peste 32 de milioane de euro. În cazul Băncii Sociale, suma împrumuturilor acordate cu încălcarea regulilor de creditare este de circa 500 milioane de lei, peste 12 milioane de euro şi în jur de 11 milioane de dolari.
(Reporter A. Plitoc, editor A. Răileanu)
GALERIE FOTO // Performanța în învățământul dual, premiată la Chișinău
Procurorul Alexandru Cernei a prezentat declarațiile martorului secret din dosarul „furtul miliardului”. Vladimir Plahotniuc nu a participat la ședință
FOTO // O grădiniță din Cahul, modernizată energetic. Vladimir Bolea: „Investițiile în infrastructura educațională înseamnă investiții directe în viitorul copiilor noștri”
ANSA a retras de pe piață un lot de biscuiți de import neconform: peste 500 de kilograme, nimicite
Activitatea grădinilor zoologice va fi reglementată de o lege nouă. Documentul, adoptat de Parlament
Organizatorul omorului din sectorul Râșcani al capitalei a fost plasat din nou în arest preventiv
Patru ani de închisoare pentru un șofer care a provocat un accident grav în Chișinău
Numărul tinerilor admiși în învățământul dual, în creștere în ultimii ani. Priorități și investiții anunțate de autorități
Primul serial socio-educativ pentru copii și adolescenți, lansat în Republica Moldova
VIDEO // Doi tineri au fost plasați în arest, iar altul - anunțat în căutare pentru tâlhărie
Școli reorganizate, clase de sprijin și indemnizații pentru tinerii profesori. Modificările la Codul educației, adoptate de deputați
VIDEO // Investiții care modernizează satul Iurceni, Nisporeni. Premierul Alexandru Munteanu: „Scopul nostru este o viață mai bună pentru cetățeni în localități dezvoltate”
Doi foști polițiști din Ialoveni, condamnați la șase ani de închisoare pentru corupere pasivă
AMDM: Medicamentele cu levamisol, vizate de o posibilă retragere la nivel european
Opt persoane au fost reținute în urma perchezițiilor din dosarul privind deposedarea administrației publice locale Durlești
Peste 900 de candidați s-au înscris la examenul de certificare a competențelor de comunicare în limba română
Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, în vizită de lucru la instituțiile de învățământ cu predare în limba română din Tiraspol și Bender
CSP a instituit un mecanism de avertizare și o linie telefonică anticorupție pentru semnalarea abaterilor grave
Ofițerii CNA au descins la Primăria orașului Durlești. Acțiunile vizează delapidarea terenurilor publice
Prestatorii de servicii cosmetologice și frizerie, monitorizați pe parcursul anului 2026 pentru risc sporit de neconformare fiscală
Pakistanul se află într-un „război deschis” cu Afganistanul, anunță ministrul pakistanez al Apărării
Administrator al unei întreprinderi municipale din Anenii Noi, trimis în judecată pentru poluarea râului Bâc
Meșteșugul mărțișorului, transmis tinerei generații la Muzeul Național de Etnografie din Chișinău
Republica Moldova, remarcată în presa italiană după participarea la BIT Milano 2026
Cotație în creștere pentru euro în ultimele zile din februarie
Poliția anunță două accidente grave: bărbat lovit de tren la Bălți și pieton decedat la Chișinău
Cutremur de 4,4 grade în zona seismică Vrancea. Alte două seisme, înregistrate în timpul nopții
Alexei Buzu, secretarul general al Guvernului, demontează falsurile despre reforma administrației publice locale: „Satele se vor dezvolta, tradițiile vor trăi prin oameni”
Mihai Isac, analist politic: „Retragerea trupelor ruse și demilitarizarea regiunii transnistrene, prioritare pentru parcursul european al Republicii Moldova”
Agenda evenimentelor, vineri, 27 februarie