ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 11:04
/ Acum 2 zile

Doi copii și 11 adulți au fost răniți în două accidente rutiere produse în weekend în Moldova

Doi copii și 11 adulți au fost răniți în două accidente rutiere produse în weekend în Moldova. În total, medicii de pe ambulanțe au intervenit la două coliziuni rutiere produse pe traseele  din Orhei și Strășeni, comunică MOLDPRES.

Potrivit Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, primul accident a avut loc pe 22 martie, la ora 17:19, la intrarea în satul Mitoc. Patru automobile au fost implicate. Șase persoane au fost rănite: patru adulți cu vârste între 26 și 34 de ani și doi copii, de șapte ani și 11 luni. Toți au primit îngrijiri medicale prespitalicești și au fost transportați la Spitalul Raional Orhei.

Al doilea incident s-a produs în noaptea de 23 martie, la ora 00:20, în apropierea satului Bucovăț. Două automobile au fost implicate, iar cinci ambulanțe au intervenit rapid. Cinci persoane cu vârste între 23 și 35 de ani au fost rănite. Trei dintre ele, în stare gravă, au fost transportate la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău, iar ceilalți doi pacienți au fost internați la Spitalul Raional Strășeni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Vicepremierul Vladimir Bolea în dialog cu tineri diplomați despre viitorul infrastructurii și rolul noii generații în modernizarea țării: „Vreau să fiți mândri de țara voastră”

/ Acum 21 ore

Autoritățile de la Chișinău și Comisia Europeană analizează progresele în justiție

/ Acum 21 ore

FOTO // USMF „Nicolae Testemițanu” va beneficia de echipamente și consumabile medicale pentru Centrul de Medicină Tradițională Chineză

/ Acum 21 ore

Veteranii, angajați în câmpul muncii, vor avea acces la tratamente sanatoriale

/ Acum 21 ore

Uniunea Europeană extinde asistența pentru gestionarea poluării pe râul Nistru prin mobilizarea unor noi resurse

/ Acum 21 ore

Statul va investi peste 31 milioane de lei în dezvoltarea orașului Telenești

/ Acum 22 ore

Peste 30 de focare de vegetație, lichidate de pompieri. IGSU îndeamnă cetățenii să evite aprinderea deșeurilor

/ Acum 22 ore

Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca

/ Acum 23 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 23 ore

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 1 zi

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 1 zi

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 1 zi

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare