Doi ex-procurori anticorupție sunt cercetați în cadrul unei cauze penale
Chişinău, 13 oct. /MOLDPRES/. Pretinsa implicare a ex-procurorilor din Procuratura Anticorupție Roman Statnîi și Viorel Morari în deposedarea de avere a doi oameni de afaceri, este investigată de Procuratura Generală în cadrul unei cauze penale, comunică MOLDPRES.
Astăzi, Procuratura Generală a venit cu o reacție la declarațiile deputatului PAS, Lilian Carp, din 12 octombrie curent, prin care se solicita autosesizarea PG și investigarea informațiilor cu privire la pretinsa implicare a celor doi foști procurori în deposedarea de avere a doi oameni de afaceri.
PG a anunțat că acțiunile celor doi apărători sunt deja cercetate în cadrul unei cauze penale inițiate încă în februarie 2020. Acestea sunt investigate prin prisma infracțiunilor prevăzute de art. 190 alin. (5) (escrocherie), 324 alin. (3) (corupere pasivă), 325 alin. (3) (corupere activă) , 326 alin. (3) (trafic de influență), 328 alin. (3) (abuz în serviciu) din Codul penal.
“Până în prezent, statutul de învinuit a fost atribuit, de către procurorul de caz, în privința a două persoane. Este vorba despre un cetățean al Federației Ruse și un ex-procuror, numele cărora pentru moment nu pot fi divulgate respectând principiile confidențialității urmăririi penale și prezumției nevinovăției”, se spune în comunicatul emis de instituție.
Ministerul Apărării dezminte un fals informațional despre „militari moldoveni decedați” în Ucraina
Întreaga conducere a Procuraturii Anticorupție, audiată de Comisia de evaluare a procurorilor
A început admiterea la liceu. Peste 13 mii de locuri disponibile și înscrieri, în premieră, la profil general
Conferirea numelui „Eugen Doga” Aeroportului Internațional Chișinău, pe agenda ședinței de Guvern
FOTO // Pompierii și salvatorii moldoveni au plecat în Grecia pentru a ajuta la stingerea incendiilor forestiere
Peste 3900 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă
Incendiu într-un apartament din sectorul Râșcani al capitalei. Șase echipaje de pompieri, la fața locului
Elevi din Republica Moldova au obținut o medalie de argint și trei de bronz la Olimpiada Internațională de Chimie
Meteorologii au emis Cod galben de caniculă. Temperaturile urcă până la 33 de grade Celsius
Discuții la Guvern despre modificările Legii privind avocatura: „Nu afectează exercitarea activității de avocat, dar țin exclusiv de aspecte legate de organizarea internă”
Mihai Popșoi, la Bruxelles: „Sprijinul constant al UE ne face mai rezilienți”
Fonduri pentru dezvoltarea satelor și orașelor din Moldova. Dorin Recean: „2,83 miliarde de lei au fost investiți în proiecte care îmbunătățesc viața oamenilor de zi cu zi”
Remaniere majoră la Kiev. Zelenski a anunțat cine ar putea fi noul premier al Ucrainei
Drumul R34, în plin proces de reabilitare: 83 km de infrastructură modernizată în sudul țării #MoldovaPoate
Furnizorii de servicii media, difuzorii și distribuitorii de publicitate pot difuza doar mesaje de interes public aprobate de CEC
Clădirile serviciilor sociale, transformate în spații eficiente energetic. Parteneriat între Ministerul Energiei și Fundația Soros Moldova
IGP a anunțat motivul omorului de la Fălești
Zelenski susține că a avut o discuție productivă cu emisarul special american Kellogg la Kiev
Numărul copiilor de etnie romă care primesc burse de merit s-a dublat în ultimii doi ani
Peste 14.000 de solicitări la Serviciul de Urgență în ultima săptămână. 120 de victime în urma accidentelor rutiere
Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare cu ocazia Zilei Naționale a Franței: „Un partener strategic și prieten loial”
Trei persoane, condamnate pentru trafic de influență la obținerea frauduloasă a certificatelor medicale pentru permisul de conducere
Circa 29 milioane de lei au fost direcționați agricultorilor de către AIPA în perioada 7-11 iulie
Ministerul Justiției a inițiat discuții cu reprezentanții avocaturii și autoritățile responsabile
Spații gratuite pentru copii la locul de muncă al părinților. Alexei Buzu: „Construim un mediu de lucru mai prietenos pentru familii”