Doi minori au fost găsiți de salvatori într-o pădure din Șoldănești
Chişinău, 16 mai. /MOLDPRES/. Doi minori, de 10 și 14 ani, au fost căutați în dimineața curentă timp de două ore de salvatori, după ce s-au rătăcit într-o pădure din preajma localității Șestaci, raionul Șoldănești, comunică MOLDPRES.
Potrivit IGSU, apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 04:40. Cei doi minori au plecat ieri din localitatea Vadu lui Rașcov, în pădure pentru a-și face o colibă, însă nu au mai reușit să găsească drumul înapoi și au sunat la Serviciul 112.
Pentru căutarea minorilor au fost implicați salvatorii Secției Situații Excepționale Șoldănești, Postul voluntar de pompieri din localitatea Vadu lui Rașcov, dar și angajații Inspectoratului teritorial de poliție. Angajații IGSU au găsit copiii la distanța de circa 10 km de localitate. Aceștia nu au avut de suferit și au fost aduși în siguranță la domiciliu. Cazul este cercetat de organele de drept.
Atenție, călători! Punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe și-a sistat temporar activitatea
MEC și ANCE vor analiza petiția privind examenul de Bacalaureat la Matematică
Traficul intens la PTF Sculeni a fost fluidizat
Șase cetățeni moldoveni au decedat în accidentul din Ungaria
VIDEO // Localitățile Roșcani, Telița și Calfa au aprobat decizia finală de amalgamare voluntară
Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”
FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului
Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie
FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării
Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”
Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan
VIDEO // Afacere ilegală cu sol fertil: patru bărbați au fost reținuți după ce ar fi provocat mediului prejudicii de peste 1,18 milioane de lei
Igor Grosu: „Imaginile cu incendiul de pe acoperișul Lavrei Pecerska sunt dureroase pentru toți cei care respectă credința, cultura, memoria și patrimoniul european”
VIDEO // Amalgamare voluntară la Fălești: primăriile localităților Glinjeni, Pietrosu, Bocani, Ișcălău și Catranîc se unesc
Peste 4.000 de conducători auto, sancționați pentru abateri comise în traficul rutier
Locuitorii din raionul Hâncești vor beneficia de consultații medicale gratuite
Produsul Intern Brut, în ușoară creștere în primul trimestru din 2026: sectoarele cu cea mai mare contribuție
Reforma justiției în cifre: în ultimii trei ani, 70 de magistrați au demisionat sau s-au retras din concursuri pe parcursul procesului de evaluare
Zilierii vor fi înregistrați online. Natalia Plugaru: „Platforma va simplifica evidența muncii sezoniere și va oferi mai multă protecție socială”
Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de kaiac-canoe și paracanoe
Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”
Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână
O femeie din Ucraina a fost amendată cu 95.000 lei după ce a încercat să scoată din Moldova peste 20 mii de euro nedeclarați
Președinta Maia Sandu a condamnat atacul asupra Lavrei Pecerska din Kyiv: „Regimul ucigaș de la Kremlin a demonstrat încă o dată că nu are nimic sfânt”
Rusia a atacat Kievul: Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Lavra Peșterilor a luat foc, sunt victime
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Peste 250 de specialiști europeni participă la exercițiul „MD–EU MODEX 2026” organizat în Republica Moldova