ro

 

Societate
23 Iunie, 2026 / 15:42
/ 06 Ianuarie, 2023

Doi pietoni au decedat iar alți trei au ajuns la spital în urma accidentelor rutiere

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 6 ian. /MOLDPRES/. Doi pietoni au decedat aseară, iar alți trei au ajuns la spital în urma accidentelor rutiere care au avut loc pe traseele țării, comunică MOLDPRES.

Potrivit poliției, un accident s-a produs aseară în Măgdăcești, Criuleni. Pe trecerea de pietoni a fost lovită o femeie de 35 de ani de un automobil de marca Skoda, condus de o femeie de 43 de ani. Femeia lovită a murit.

Un alt accident cu sfârșit letal pentru pieton a avut loc în jurul orei 17:25, în raionul Strășeni. În afara trecerii pietonale, un bărbat de 74 de ani a fost tamponat de un Volkswagen Passat condus de un bărbat de 37 de ani, iar în urma traumelor căpătate pietonul a decedat.

Încă un accident s-a produs ieri, în jurul orei 18:00, în apropierea localității Tohatin din mun. Chișinău. Un automobil de marca Volkswagen a tamponat o femeie de aproximativ 45 de ani, care preliminar traversa strada neregulamentar. În urma impactului, femeia este în stare gravă, inconștientă. Alt caz a avut loc pe str. Petru Rareș din capitală, unde un bărbat care conducea o Honda a tamponat o femeie de 80 de ani. O altă tamponare de pieton s-a produs pe str. Alba Iulia. Un automobil de marca Toyota a tamponat o tânără de 15 ani, care traversa strada pe trecerea de pietoni. Fata s-a ales cu leziuni corporale.

În acest context, oamenii legii vin cu atenționări atât pentru șoferi cât și pentru pietoni și anunță că în capitală dar și pe trasee vor fi organizate filtre pentru a crește gradul de siguranță în trafic prin reducerea numărului de încălcări comise de șoferi.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Experiența României în accesarea fondurilor UE, prezentate autorităților din Republica Moldova

/ Acum 22 ore

Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire

/ Acum 22 ore

Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare

/ Acum 23 ore

Acces la tehnologii moderne pentru elevii din Bălți: Liceul „Vladimir Maiakovski” a fost dotat cu echipamente digitale

/ Acum 1 zi

Un nou candidat la Colegiul Disciplinar al CSM va fi supus evaluării externe

/ Acum 1 zi

Temperaturi de până la +35°C. Meteorologii au emis Cod galben de caniculă

/ Acum 1 zi

Experți și reprezentanți ai autorităților din Moldova au studiat modele europene de gestionare participativă a ariilor protejate, în timpul unei vizite în Delta Dunării

/ Acum 1 zi

FOTO // Incendiu într-un bloc din capitală. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale

/ Acum 1 zi

Cauza Ozdil revine pe masa magistraților. Dosarul fostului director al SIS, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

/ Acum 1 zi

Peste 11 000 de persoane și-au găsit un loc de muncă prin intermediul ANOFM

/ Acum 1 zi

Președintele raionului Taraclia, șeful Comisiei construcții și un specialist în achiziții publice, vizați într-un dosar de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

/ Acum 1 zi

Peste 4 000 de conducători, sancționați pentru abateri comise în traficul rutier

/ Acum 1 zi

Măsuri speciale de admitere pentru elevii de etnie romă și burse de 1200 de lei lunar

/ Acum 1 zi

Accident la Sângerei. Un motociclist, aflat în stare de ebrietate, s-a izbit într-o mașină de poliție