Doi ucraineni și un moldovean au fost reținuți pentru contrabandă cu valută
Chişinău, 18 nov. /MOLDPRES/. Doi ucraineni și un director de companie moldovean au fost reținuți pentru contrabandă cu valută din Europa, de circa 400.000 de dolari, comunică MOLDPRES.
Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, de la cei trei au fost ridicați circa $400.000. Banii se prezumă a fi aduși în Moldova din state europene, însă fără ca să fie declarați la intrarea în țară. Fapta de contrabandă a fost deconspirată în seara de joi, în flagrant, la intrarea în țară prin Cahul. Au urmat mai multe percheziții în municipiul Chișinău, de unde au fost ridicate mai multe sume de bani, care împreună constituie circa 400.000 de dolari americani.
Cei trei bărbați au fost reținuți pentru 72 de ore. Figurantul principal este directorul unei companii de transport din Orhei, cu vârsta de 60 de ani, care circula în calitate de pasager în mijlocul de transport vizat și care intra în țară cu sumele de bani nedeclarate. Conform dosarului penal, banii erau ulterior livrați celorlalți doi bărbați din Odesa, Ucraina.
PCCOCS precizează că urmărirea penală continuă, în vederea stabilirii tuturor aspectelor acestei infracțiuni.
Drumarii au intervenit pe trasee pentru combaterea lunecușului: au fost utilizate sute de tone de material antiderapant
Ghețuș și polei pe mai multe sectoare de drum: poliția vine cu recomandări pentru șoferi
Sfârșit de săptămână cu ninsori și temperaturi sub zero grade
Premieră medicală la Institutul Oncologic: o operație unică a redat mobilitatea unei paciente cu cancer
FOTO // Poliția Națională a fost dotată cu un scanner 3D de ultimă generație
Avocatul Poporului a contestat termenul-limită pentru doctoranzi la Curtea Constituțională
Locuitorii capitalei sunt invitați la târguri și iarmaroace cu produse locale
Escrocherie de peste un milion de lei la Bălți: Trei suspecți au fost reținuți
Condiții mai bune pentru medicii din cadrul Oficiului Medicilor de Familie Cimișeni
Alertă temporară la frontieră: Obiectul zburător detectat de radare s-a dovedit a fi un balon cu aer cald
MEC inițiază un program de dezvoltare a limbii găguze în școlile și grădinițele din autonomie
Atenție, șoferi! Polei și gheață pe unele porțiuni de drum
Un alt fost magistrat, găsit vinovat în schema „Laundromat”, scapă de pedeapsă din cauza prescripției
Penitenciarele, sub lupa Avocatului Poporului: 16 decese și peste 1.000 de cazuri de leziuni grave au fost înregistrate în 2025
MEC s-a autosesizat privind cazul de violență asupra unei eleve, comis de alte două fete
Agenția de Investiții: Anul 2025 a marcat o schimbare structurală importantă în economia Republicii Moldova
FOTO // Condiții mai bune pentru elevi: blocurile sanitare din 18 școli au fost reabilitate
Trafic intens la frontieră în perioada sărbătorilor: autoritățile aplică măsuri speciale pentru a evita aglomerația și a asigura un control eficient
Președintele Consiliului European: „Sprijinul UE pentru Ucraina nu va șovăi. În război, în pace și în reconstrucție”
Ministrul Educației, despre consolidarea rețelei școlare: „Nu există economii de bani în urma reformei. Interesul copiilor primează”
Canada oferă Ucrainei un ajutor de 1,552 miliarde de euro pentru reconstrucție
Vântul puternic a doborât mai mulți arbori: angajații IGSU au desfășurat misiuni de defrișare
FOTO // Intervenții continue ale drumarilor pe traseele naționale, pentru a asigura circulația în condiții de siguranță
FOTO // Incendiu izbucnit într-un complex locativ din capitală: 50 de salvatori și pompieri cu opt autospeciale au luptat cu flăcările
Vicepremierul Mihai Popșoi: „Suntem încrezători și sperăm că noul an va fi un an al păcii - o pace durabilă, justă și sustenabilă”
Președintele Zelenski, susținut de europeni și Canada înainte de întâlnirea cu Trump
Postul vamal de tip debarcader „Molovata” și-a întrerupt activitatea din cauza vântului
Grav accident rutier în capitală: doi tineri au decedat după ce mașina în care se aflau s-a ciocnit de un evacuator
Volodimir Zelenski a sosit în Canada pentru o întâlnire cu premierul Mark Carney, înainte de întrevederea cu Donald Trump
VIDEO // Pe drumurile naționale se circulă în condiții de iarnă. Peste 1,6 mii de tone de material antiderapant și sare tehnică, distribuite în ultimele 24 de ore