ro

 

Societate
20 August, 2026 / 11:50
/ Acum 50 minute

Două incidente cu drone au fost înregistrate în apropierea frontierei moldo-ucrainene, la Giurgiulești

Două incidente provocate de drone au fost înregistrate astăzi în apropierea frontierei de stat a Republicii Moldova, în zona Giurgiulești, în urma atacurilor rusești asupra infrastructurii portuare din Reni, Ucraina, informează MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, primul incident s-a produs în jurul orei 03:45. O patrulă a Sectorului Poliției de Frontieră Giurgiulești, aflată în serviciu la Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiulești-Reni, a observat o explozie într-o parcare pentru camioane de pe teritoriul Ucrainei, la aproximativ 150 de metri de punctul de trecere a frontierei.

În urma exploziei a izbucnit un incendiu de vegetație, care s-a extins pe o suprafață estimată la 70-100 de metri pătrați și a ajuns pe teritoriul Republicii Moldova. La ora 03:50 a fost solicitat prin Serviciul 112 un echipaj de pompieri, iar incendiul a fost localizat la ora 04:30.

Un al doilea incident a fost înregistrat la ora 09:25. Patrula mobilă a Sectorului Poliției de Frontieră Giurgiulești a depistat, la aproximativ un kilometru de frontiera de stat, pe teritoriul Republicii Moldova, un crater în care se aflau resturile unei drone. Printre acestea au fost identificate motorul, placa de alimentare și elemente ale elicei.

Zona a fost securizată, iar la fața locului a fost alertat Serviciul 112. Grupa operativă a Inspectoratului de Poliție Cahul desfășoară cercetări, în timp ce experții secției tehnico-explozive investighează proveniența aparatului de zbor, traseul acestuia și circumstanțele producerii incidentului.

În timpul atacurilor asupra obiectivelor din Reni, angajații Poliției de Frontieră și ai altor instituții care activează în zona de frontieră, aflați în serviciu la Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiulești, precum și persoanele aflate în zonă au fost expuși riscurilor generate de acțiunile militare desfășurate în apropierea frontierei Republicii Moldova.

MAI le recomandă cetățenilor să nu se apropie de resturile aparatelor de zbor, muniții sau alte obiecte necunoscute și să anunțe imediat autoritățile prin Serviciul 112.

În cazul în care aud zgomote specifice dronelor sau explozii în apropierea frontierei, cetățenii sunt îndemnați să își păstreze calmul, să se adăpostească într-un spațiu sigur și să urmărească doar informațiile transmise de autorități.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Cronica INDEPENDENȚEI // „Mai întâi spui, strigi «Libertate!»”: reflecțiile unei generații care a făcut istorie

/ Acum 19 ore

Dan Perciun prezintă ghidul noilor salarii din educație: plată unică până în 2027, sporuri de grad majorate și lefuri de peste 18 mii de lei pentru profesori

/ Acum 20 ore

O locomotivă și un automobil s-au ciocnit la o trecere de cale ferată de pe sectorul Bălți - Florești

/ Acum 20 ore

FOTO // Lingouri, monede și bijuterii de aur nedeclarate, depistate la vama Aeroport

/ Acum 21 ore

Un bărbat, reținut de CNA pentru trafic de influență. Ar fi cerut 17 500 de euro pentru a influența persoane publice într-un dosar penal

/ Acum 21 ore

Meteorologii au emis pentru ziua de mâine o avertizare de caniculă

/ Acum 21 ore

LIVE // Salarii mai mari din 1 ianuarie 2027 și o plată unică în octombrie pentru bugetari. Măsurile anunțate de premierul Vasile Tofan

/ Acum 21 ore

Angajații din sectorul bugetar, care au un salariu brut mai mic de 20 de mii de lei, vor primi în luna octombrie o plată unică

/ Acum 21 ore

Debit record de mic pe Nistru. Ministrul Mediului: „Este o situație excepțională

/ Acum 21 ore

VIDEO // Un bărbat a fost jefuit în apropierea unui magazin din capitală. Doi suspecți, identificați de poliție

/ Acum 22 ore

GALERIE FOTO // Profesorii au protestat în PMAN și au cerut majorări salariale de la 1 septembrie. Guvernul promite soluții

/ Acum 22 ore

Republica Moldova a primit ajutoare umanitare din 35 de țări în prima jumătate a anului. Germania, Israel și SUA, principalii donatori

/ Acum 22 ore

Premierul Vasile Tofan și ministrul Dan Perciun au mers în mijlocul profesorilor care cer majorări salariale: „Voi meritați mai mult”. Rezoluția aprobată de protestatari

/ Acum 23 ore

Cazul de agresiune a unui tânăr la o terasă din raionul Râșcani. Cei doi inculpați vor compărea în fața magistraților