ro

 

Societate
12 Ianuarie, 2026 / 20:34
/ 08 Aprilie, 2021

Două instalații de decontaminare au fost donate Republicii Moldova de către OMS

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 apr. /MOLDPRES/. Două instalații de decontaminare și un lot de echipamente IT au fost donate astăzi Agenției Naționale pentru Sănătate Publică de către Biroul de cooperare al Elveției în Republica Moldova și Biroul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), comunică MOLDPRES.

La evenimentul de transmitere a donației au fost prezenți Secretarul de Stat, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Denis Cernelea, directorul Biroul de cooperare al Elveției, Caroline Tissot și Igor Pokanevych, reprezentantul OMS în Republica Moldova.

„Această donație va permite specialiștilor ANSP să efectueze în timp rapid investigațiile epidemiologice în teren. Totodată, dușurile mobile de decontaminare vor spori siguranța colegilor noștri, care activează în focare”, a spus Cernelea.

La rândul său, Igor Pokanevych, reprezentantul OMS în Republica Moldova, a spus că echipamentele donate astăzi Republicii Moldova sunt utilizate în întreaga lume, acolo unde se înregistrează izbucniri și focare de boli contagioase și dezastre de diversă natura. “Este un echipament modern, care se exploatează cu ușurință și funcționează în mod automat. Sperăm că prin această donație să contribuim la consolidarea capacităților naționale de răspuns la urgentele de sănătate publică, inclusiv la COVID-19”, a conchis Pokanevych.

Instalațiile de decontaminare sunt dotate cu tot echipamentul necesar (generator, rezervor, dozator de substanțe de decontaminare, pompe) pentru a asigura funcționalitatea în condiții de câmp. 

Din donație fac parte și 20 de dispozitive IT pentru centrele regionale de sănătate publică și cinci dispozitive IT pentru echipele de intervenție rapidă, cu scopul de a îmbunătăți procesul de colectare a datelor, nivelul de pregătire, investigare epidemiologică a izbucnirilor de boli infecțioase, inclusiv cele cauzate de agenții patogeni respiratori.

Echipamentele au fost procurate cu suportul financiar al Biroului de cooperare al Elveției în Republica Moldova prin intermediul OMS, în contextul fortificării sistemului de sănătate publică și sporirea capacităților de răspuns la urgențele de sănătate publică, inclusiv COVID-19. Valoarea donației este estimată la 56.800 de dolari SUA.


 
Ultimele Știri
/ Acum 12 ore

Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale. Autoritățile cer prudență

/ Acum 13 ore

Agenda evenimentelor, luni, 12 ianuarie

/ Acum 1 zi

Trafic intens la PTF Leușeni, pe sensul de intrare în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Aproape 70 de mii de traversări la frontieră în ultimele 24 de ore. Aeroportul Chișinău și PTF Leușeni, cele mai aglomerate

/ Acum 1 zi

Regiunea Nord şi-a trasat priorităţile pentru următorii ani: competitivitate și dezvoltare economică

/ Acum 1 zi

Accesul către Dealul Bălănești din Nisporeni va fi modernizat cu drum din beton și pistă pentru cicliști

/ Acum 1 zi

Peste 460 de milioane de lei pentru localitățile din Moldova: sute de proiecte finanțate la final de 2025

/ Acum 1 zi

Ariile naturale protejate din Moldova, celebrate pe 11 ianuarie: de la Codrii la Prutul de Jos, rezervațiile care sunt „garda verde” a ţării

/ Acum 1 zi

Activitatea vamală în perioada 10–11 ianuarie 2026: peste 8 mii de autoturisme au traversat frontiera

/ Acum 1 zi

Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale. Drumarii intervin pentru menținerea siguranței rutiere

/ Acum 1 zi

Trafic fluidizat la PTF Leușeni, pe sensul de intrare în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Circulația bacului Molovata pe Nistru, afectată de îngheț: rutele de seară, anulate pentru siguranța pasagerilor

/ Acum 2 zile

Raionul Taraclia și judeţul Galați implementează un proiect ecologic transfrontalier de peste 560 mii de euro, cu sprijinul UE

/ Acum 2 zile

Trafic intens la Punctul de Trecere a Frontierei Leușeni: recomandări pentru călători