Două instituții medicale vor fi dotate cu echipamente performante cu suportul Japoniei
Chişinău, 19 aug. /MOLDPRES/. Două instituții medicale vor fi dotate cu echipamente performante datorită suportului Guvernului Japoniei, prin intermediul Programului de Granturi pentru Securitatea Umană „Kusanone”, comunică MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Sănătății, contractele de grant au fost semnate astăzi la sediul Ambasadei Japoniei în Republica Moldova.
Astfel, Centrul Republican de Reabilitare pentru Copii va fi dotat cu echipament ecografic, care va fi folosit atât pentru diagnosticare, cât și pentru tratamentul antispastic, ghidat ecografic, metodă folosită în premieră în țara noastră. La fel, Spitalul Raional Comrat „Isaac Gurfinkel” va fi utilat cu instrumentarul necesar pentru distrugerea deșeurilor medicale.
Valoarea totală a proiectelor constituie 142 892 de dolari.
Foto: Ambasada Japoniei
UNICEF va dota 65 de centre de resurse din grădinițe cu instalații senzoriale pentru susținerea incluziunii copiilor
Târguri și evenimente dedicate producătorilor locali, organizate în toate sectoarele Chișinăului în weekend
Vreme instabilă, cu ploi de scurtă durată și intensificări ale vântului, prognozată de meteorologi pentru următoarele zile
CNAS a alocat 73 de milioane de lei pentru plata primei tranșe a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna iunie
Moldexpo găzduiește expoziția Kid’s Expo: evenimentul inaugurat cu cea mai mare pictură pe asfalt creată de copii
Atenție, călători: trafic intens în punctul de trecere a frontierei Leușeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova
Traficul rutier va fi suspendat pe mai multe străzi din capitală în zilele de 30 și 31 mai
FOTO // Dezvoltarea infrastructurii portuare de la Giurgiulești, discutată de oficiali din Republica Moldova și România
Cinci persoane vor ajunge pe banca acuzaților în dosarul de contrabandă cu armament din Ucraina spre Israel
Peste 40 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
A început vacanța de vară: recomandările Poliției pentru copii și părinți
FOTO // Târgul locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Ministra Natalia Plugaru: „Pentru Guvern, ocuparea forței de muncă reprezintă una dintre prioritățile esențiale”
VIDEO // Piersicii și caisele s-au ieftinit în piețele din R. Moldova. Pe tarabe au apărut afinele
Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului
Incendiu la un depozit din Chișinău. Pompierii intervin conform nivelului sporit de intervenție
Alegeri locale noi: până la ora 09:00, au votat peste 2 la sută din alegători
Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”
Cetățenii sunt așteptați la urnele de vot pentru a participa la turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar
Paris Saint-Germain a câștigat Liga Campionilor
Mitropolitul Petru se retrage din fruntea Mitropoliei Basarabiei
VIDEO // Lucrările pictorului Vlad Tabac sunt expuse la Președinția Republicii Moldova
VIDEO // Șefa statului despre vizitele externe: „Republica Moldova trebuie să convingă statele UE să accepte aderarea”
Apa, drumurile și serviciile publice: de ce insistă autoritățile pe reforma locală. Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale este necesară pentru dezvoltarea satelor”
Ploile torențiale și vântul puternic au provocat pagube în mai multe raioane ale țării
BTA: Președinta Iotova deschide forumul de carieră „Bulgaria Across Five Oceans”
Maia Sandu: „Emoțiile negative au prevalat după Eurovision”
GALERIE FOTO // Cei mai buni antreprenori autohtoni au fost premiați la Gala Businessului Moldovenesc
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să verifice de „zece ori” înainte de a transfera bani escrocilor
GALERIE FOTO // Cea mai mare expoziție dedicată copiilor, inaugurată la Moldexpo
REPORTAJ MOLDPRES // Energia solară, bateriile și transportul electric: tehnologiile verzi dezvoltate în China care ar putea interesa Republica Moldova