ro

 

Societate
11 Iulie, 2026 / 06:44
/ 06 Decembrie, 2021

Două persoane au fost reținute după ce au încercat să pună în circulație dolari falși

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 6 dec. /MOLDPRES/. Ofițerii Secției investigații complexe a Direcției de Poliție Chișinău au documentat și anihilat activitatea criminală a două persoane, locuitori ai capitalei care au încercat să pună în circulație 2 400 de dolari falși, comunică MOLDPRES.

Potrivit poliției, timp de patru luni, oamenii legii au documentat activitatea celor doi suspecți. Aceștia prin intermediul mai multor case de schimb valutar au pus în circulație bancnotele cu valoarea nominală de 100 de dolari, care s-au dovedit a fi cu semne de falsificare. Acțiunile persoanelor respective au fost fixate de camerele de supraveghere instalate la casele de schimb valutar.

Ca urmare a efectuării perchezițiilor la domiciliile suspecților, au fost depistate şi ridicate mijloace bănești, telefoane mobile, cartele SIM care erau folosite la săvârșirea infracțiunii.

Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru fabricarea sau punerea în circulație a semnelor bănești false sau a titlurilor de valoare false. Dacă vor fi găsiți vinovați, cei doi riscă închisoare de la 7 la 15 ani.


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 10 iulie

/ Acum 1 zi

Liceul „Vasile Alecsandri” din Călărași va fi reabilitat cu sprijinul Consiliului Județean Iași

/ Acum 1 zi

FOTO // Ialoveni și orașul chinez Yiwu au semnat un acord de cooperare pentru dezvoltarea relațiilor economice și comerciale

/ Acum 1 zi

Vreme răcoroasă și ploi izolate sunt prognozate vineri în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

O fetiță de 11 ani a murit, iar fratele ei a fost rănit după ce s-au electrocutat în curtea unei gospodării din Bălți

/ Acum 1 zi

Nouă tentativă de fraudă: escrocii au creat un site fals pentru a distribui aplicații malițioase în numele EVO

/ Acum 1 zi

Recrutarea funcționarilor publici va fi modernizată printr-un sistem semicentralizat

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Primărie renovată și drumuri modernizate pentru locuitorii comunei Ciocîlteni

/ Acum 1 zi

Noile mecanisme de sprijin pentru agricultură, prezentate fermierilor din întreaga țară

/ Acum 1 zi

Prejudiciu de aproape un milion de lei în dosare de escrocherie. Poliția a dejucat 136 de tentative în ultimele 24 de ore

/ Acum 1 zi

Conexiunea rutieră dintre Hâncești, Leova și Cahul, modernizată. Lucrările au fost inspectate de ministrul Infrastructurii

/ Acum 1 zi

Amenzi de până la 10 mii de lei pentru încălcarea regimului speciilor invazive

/ Acum 1 zi

Un bărbat din Ungheni a fost condamnat la 20 de ani de închisoare după ce a omorât cu deosebită cruzime o femeie

/ Acum 1 zi

Elevii pasionați de domeniile STEM pot beneficia de burse internaționale