
Două persoane și-au pierdut viața în incendii în ultimele 24 de ore
Chişinău, 12 ian. /MOLDPRES/. Doi bărbați din Nisporeni și Hâncești și-au pierdut viața în incendii în ultimele 24 de ore, comunică MOLDPRES.
Potrivit IGSU, primul caz a avut loc în dimineața zilei de 11 ianuarie în orașul Nisporeni, sectorul agricol „Cioara”. Incendiul a izbucnit într-o casă de locuit. Focul a afectat bunuri materiale dintr-o odaie cu suprafața de 6 m2, iar în timpul misiunii de stingere, salvatorii au depistat cadavrul parțial carbonizat al unui bărbat în vârstă de 66 de ani. Circumstanțele cazului se stabilesc.
Al doilea caz s-a produs în orașul Hâncești. Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat în noaptea zilei de ieri, la ora 23:01. Pompierii au intervenit pentru lichidarea unui incendiu, care a avut loc într-o o casă de locuit. Focul a distrus bunuri materiale din două odăi și acoperișul în totalitate. Pe parcursul intervenției, din interiorul locuinței a fost evacuat proprietarul inconștient. Ulterior, angajații Serviciului Asistență Medicală Urgentă prezenți la fața locului, au constatat decesul bărbatului în vârstă de 60 de ani. Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite.
Datele IGSU arată că în ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 24 de situații de risc, iar de la începutul anului în R. Moldova au fost înregistrate 61 de incendii soldate cu decesul a șase persoane.
USMF „Nicolae Testemițanu” marchează 80 de ani de activitate. Rectorul Emil Ceban: „Universitatea oferă studenților oportunități de formare profesională conform celor mai înalte standarde europene”
Ministra Sănătății a prezentat raportul de activitate pentru ultimii patru ani: „Investiții record, spitale modernizate și scăderea istorică a mortalității materne”
Avocații Poporului cer noului Legislativ o reevaluare și resetare a mecanismelor democratice, în special în raporturile dintre puterea legislativă, executivă și judecătorească
Republica Moldova, afectată de înghețuri de până la -3°C. Specialiștii recomandă agricultorilor să adopte măsuri de protecție pentru a reduce pierderile
Un ofițer de la Penitenciarul nr. 13 a fost condamnat la trei ani de închisoare după ce a facilitat evadarea unei deținute
ANTA și INSP, operațiune comună la Călărași pentru combaterea transportului ilicit de călători
Locuitorii din trei raioane vor beneficia de consultații medicale gratuite
Agenda evenimentelor, luni, 20 octombrie
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, îndeamnă cetățenii moldoveni stabiliți în SUA să contribuie la modernizarea Republicii Moldova: „Este momentul ca toți cei plecați să simtă că țara lor evoluează”
Peste 360 de blocuri sanitare modernizate în școli, cu o investiție de circa 60 de milioane de lei
VIDEO // Un tânăr de 18 ani, cercetat pentru realizarea substanțelor narcotice și psihotrope. Polițiștii au ridicat droguri în sumă de 1 milion de lei
CNAS desfășoară campania de informare „Prestații sociale în orice colț al lumii”. Programul vizitelor în localitățile țării
Rezultate finale ale Recensământului din 2024: BNS a prezentat date privind caracteristicile etnoculturale ale populației
Curtea Constituțională a României declară neconstituțională legea privind pensiile magistraților
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu Marta Kos, Comisarul European pentru Extindere: „Suntem pregătiți să trecem la deschiderea clusterelor de negociere”
VIDEO // Ucraina a creat un nou interceptor de drone, capabil să distrugă Shahed-urile rusești
ANRE atenționează privind platforme neautorizate de investiții în proiecte energetice care promit câștiguri din tarife reglementate fixe
Vladimir Plahotniuc a primit încă 30 de zile de arest
Parlamentul de legislatura a XII-a se convoacă în ședința de constituire
Festivalul Transfrontalier „Răsune fanfare, fără hotare” a fost inaugurat la Șoldănești, în memoria maestrului Grigore Zănoagă
Orarul examenelor naționale pentru anul de studii 2025-2026, stabilit de MEC. Când vor avea loc probele
VIDEO // Patru bărbați, cercetați pentru escrocherii prin intermediul platformelor de investiții. Victimele au fost prejudiciate cu peste 4 milioane de lei
Producția industrială, în creștere cu 3,3 la sută în luna august
Uniunea Europeană renunță definitiv din 2027 la gazele rusești
Kaja Kallas critică posibila vizită a lui Vladimir Putin în Ungaria: „Este neplăcut să vezi un inculpat al Curții Penale Internaționale într-o țară UE”