ro

 

Societate
05 Aprilie, 2026 / 20:42
/ 08 Februarie, 2022

Drumarii monitorizează traseele din ţară în condiţii de iarnă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 feb. /MOLDPRES/. Lucrările de întreținere a drumurilor naționale pe timp de iarnă continuă în regiunile unde sunt necesare intervenții ale unităților teritoriale SA "Drumuri”. În zonele Nord și Centru au avut loc lucrări de patrulare și combatere a lunecușului, iar în zona Sud s-au efectuat lucrări de patrulare, transmite MOLDPRES.

Potrivit Administraţiei de Stat a Drumurilor (ASD), în procesul tehnologic au fost antrenate nouă utilaje speciale și 15 muncitori rutieri, care au împrăștiat 60 de tone de material antiderapant. „În prezent, accesibilitatea infrastructurii rutiere este asigurată în condiții de iarnă pe toată rețeaua de drumuri naționale”, indică ASD.
 
În context, Administrația de Stat a Drumurilor atenționează conducătorii auto să se conformeze prevederilor Regulamentului Circulației Rutiere privind echiparea autovehiculelor cu pneuri corespunzătoare și adaptarea regimului de viteză la condiţiile de circulație pe timp de iarnă.
 
În cazul dificultăților, pentru a solicita intervenția drumarilor, participanții la trafic pot apela la numerele: 22-55-30; 74-89-61; 060 477 117.
 
Conform meteorologilor, azi şi mâine, în toată ţara sunt prognozate ploi, lapoviţă şi ninsori. Valorile termice diurne vor ajunge până la 9 grade de căldură. Noaptea încă se va menţine ger: în nord până la minus 5, în sud – până la minus 3 grade Celsius.
 
Foto: ASD


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // În Republica Moldova a fost lansat primul serial socio-educativ pentru adolescenți și părinți, „Generația ALPHA”

/ Acum 1 zi

VIDEO // ADR Centru Moldova își consolidează capacitățile instituționale printr-un parteneriat strategic cu specialiști din România și Italia

/ Acum 1 zi

Investiții europene de 860 mii de euro pentru modernizarea infrastructurii și a serviciilor de salubrizare în raionul Leova

/ Acum 1 zi

Patru operatori de apă și canalizare din Moldova primesc asistență pentru reducerea pierderilor de apă în rețele

/ Acum 1 zi

ANSA a organizat sesiuni de instruire pentru consolidarea controlului asupra produselor de origine animală

/ Acum 1 zi

FOTO // Republica Moldova își extinde prezența în China prin viitoare acorduri de colaborare la nivel de administrație locală

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ungheni: grădiniță modernizată la Măcărești și acces extins la apă potabilă în Frăsinești, prin Programul „Satul European”

/ Acum 1 zi

Experți de pe ambele maluri ale Nistrului s-au reunit pentru a discuta măsuri urgente de protecție a mediului

/ Acum 1 zi

Procurorii Alexandru Cernei și Alexandru Morcov au promovat evaluarea externă

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi slabe și cer noros

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova–Bumbăta va fi sistată temporar

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce reziduuri petroliere. Intervenim rapid pentru a menține calitatea apei”

/ Acum 2 zile

Accident grav la Telenești. Un bărbat de 65 de ani a decedat la fața locului

/ Acum 2 zile

Noi pete petroliere pe râul Nistru. Autoritățile au dispus consolidarea și extinderea barajelor antipoluare