Elevi din R. Moldova au cucerit patru medalii la Olimpiada Internațională de Chimie
Chişinău, 19 iul. /MOLDPRES/. Elevii din Republica Moldova care au participat la Olimpiada Internațională de Chimie, organizată de Republica Populară Chineză și desfășurată în format online, în perioada 10-18 iulie, au obținut patru medalii de bronz, transmite MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Educaţiei şi Cercetării (MEC), cei patru elevi premiați sunt: Valerian Mocreac și Iulia Teleucă, elevi la Liceul Teoretic „Orizont” din Chișinău, și Anton Barbuța și Tiberiu Sprîncean, elevi la Liceul Teoretic Republican „Aristotel” din Chișinău.
Ediția din acest an a Olimpiadei Internaționale de Chimie a reunit 326 de elevi din 83 de țări, Republica Moldova fiind reprezentată de patru elevi și doi profesori.
Foto: MEC
ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare
Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei
FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori
VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem
Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei
Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025
Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei
DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial
Agenda evenimentelor, miercuri, 25 martie
Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia va fi modernizat cu o investiție de peste 2,6 milioane de dolari
Elevii din Chișinău ar putea trece la învățământul online, iar circulația troleibuzelor ar putea fi sistată parțial
Cer variabil și maxime de până la +17 grade Celsius, prognozate pentru miercuri
Poliția a venit cu detalii privind investigațiile în dosarul decesului Ludmilei Vartic
Comisia de Evaluare a Judecătorilor organizează noi audieri publice
Scutirile fiscale pentru raioanele de est ale Moldovei vor fi eliminate treptat
Majorările salariale pentru mai multe categorii de bugetari nu se amână. Ministrul Finanțelor: „A fost o problemă de comunicare”
VIDEO // Cinci persoane, reținute pentru escrocherii cu criptomonede și spălarea banilor
Ce înseamnă starea de urgență în sectorul energetic: explicațiile Ministerului Energiei
Noi tarife pentru distribuția și transportul energiei electrice, aprobate de ANRE
Atenție, șoferi! Amenzile rutiere aplicate în străinătate ar putea fi recunoscute și executate în Moldova
Serviciul Vamal anunță noi cerințe de notificare electronică pentru operatorii economici care tranzitează Austria
Reguli noi pentru magazine și comercianți: afișarea țării de origine a produselor devine obligatorie
Energocom: Necesarul de electricitate pentru ziua de miercuri este asigurat integral
Vicepremierul Vladimir Bolea în dialog cu tineri diplomați despre viitorul infrastructurii și rolul noii generații în modernizarea țării: „Vreau să fiți mândri de țara voastră”
Linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată. Echipele de intervenție au ajuns la fața locului și au făcut primele evaluări
Ședința de lucru a experților din domeniul veterinar și fitosanitar
Instituțiile statului depun eforturi pentru a evita deconectările de energie. Serghei Diaconu: „Dacă se va economisi, nu ar trebui să ajungem la deconectare”
Autoritățile de la Chișinău și Comisia Europeană analizează progresele în justiție
FOTO // USMF „Nicolae Testemițanu” va beneficia de echipamente și consumabile medicale pentru Centrul de Medicină Tradițională Chineză
Veteranii, angajați în câmpul muncii, vor avea acces la tratamente sanatoriale