Elveția va oferi în continuare sprijin Republicii Moldova pentru proiectele de mediu la nivel local
Chişinău, 7 oct. /MOLDPRES/. Ministrul Mediului, Iuliana Cantaragiu, a avut ieri o întrevedere cu directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova, Caroline Tissot. Principalele subiecte abordate s-au referit la aprofundarea cooperării bilaterale în domeniul protecției mediului, gestionării deșeurilor și protecția apelor, transmite MOLDPRES.
Ministrul a mulțumit Biroului de Cooperare al Elveției pentru sprijinul constant acordat Moldovei și s-a referit, în acest context, la proiectele comune în sectorul alimentării cu apă și sanitație, dar și la suportul în îmbunătățirea politicilor publice în vederea soluționării problemelor principale din sectorul protecției mediului.
„Apreciem mult și ne exprimăm recunoștința pentru suportul și eforturile considerabile direcționate pentru soluționarea problemelor ce țin de protecția mediului înconjurător, prin proiecte în sectorul alimentării cu apă și sanitație și managementului integrat al apelor. Suntem pentru continuarea bunei cooperări în elaborarea documentelor de politici publice și diseminarea bunelor practici, sper să aveți disponibilitatea de a continua”, a relevat Iuliana Cantaragiu.
La rândul său, Caroline Tissot a apreciat reorganizarea administrației publice centrale și separarea Ministerului Mediului, obiectivele de mediu stabilite de Guvern, exprimându-și disponibilitatea continuării colaborării bilaterale, prioritar în domeniile de mediu, conexe cu asigurarea sănătății populației, guvernării locale, dezvoltării economice și ocupării forței de muncă.
„Asigurarea conexiunii implementării proiectelor la nivel local cu prioritățile și acțiunile naționale în domeniu ar fi benefică și pentru consolidarea capacităților organelor administrației publice locale și în atingerea obiectivelor naționale de mediu. Proiectele de promovare a dezvoltării economice, antreprenoriatului social și a agriculturii organice sunt strâns legate de promovarea valorilor de mediu”, a subliniat şeful Biroului de Cooperare al Elveției.
Pe final, părțile şi-au anunţat interesul bilateral de a continua cooperarea în domeniile de gestiune ale ministerului, în scopul soluționării problemelor de mediu din țară, consolidării cooperării pe domeniile managementului deșeurilor, educație și conștientizare a populației, implicarea tinerilor, precum și identificarea a noi inițiative de proiecte comune în conformitate cu Strategia de cooperare a Elveției pentru Republica Moldova.
Foto: Ministerul Mediului
Peste 3 600 de șoferi, documentați în zilele de odihnă pentru încălcări comise în traficul rutier
Guvernul a pregătit transmiterea a încă patru motopompe către Primăria Capitalei și SA Apă Canal
Aneta Gonța a fost aleasă președintă a Consiliului Audiovizualului
IGP a înregistrat patru cazuri de escrocherie telefonică. O femeie din Briceni, prejudiciată cu aproape 115 000 de lei
FOTO // Echipa de pompieri din Republica Moldova a intervenit la un incendiu de vegetație în Grecia
Clasamentul instituțiilor de învățământ, după media obținută la BAC: 129 de licee teoretice au o rată de promovare de 100%
Geniștii Armatei Naționale au executat 11 misiuni de deminare în iulie. O dronă Gheran-2, printre obiectele neutralizate
Zeci de hectare de vegetație, mistuite de flăcări. Pompierii au avut 41 de intervenții într-o zi
FOTO // O grădiniță din Chișinău va fi modernizată cu sprijinul Băncii Mondiale
Peste 70 de accidente rutiere cu implicarea trotinetelor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de circulație
Liliana Vițu a demisionat din funcția de președintă a Consiliului Audiovizualului
Un bărbat a fost condamnat la închisoare după ce a agresat polițiști la Vadul lui Vodă
Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
Zilele Diasporei 2026 încep astăzi la Chișinău. Programul include Forumul Diasporei, evenimente pentru tineri și activități culturale
VIDEO // Mihai Popșoi, la Reuniunea șefilor misiunilor diplomatice ale Ucrainei: „Republica Moldova a făcut alegerea. Ne-am alăturat Ucrainei”
Președinta Maia Sandu a avut astăzi o întrevedere cu ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže
Președinta Maia Sandu i-a conferit „Ordinul Onoarei” ambasadorului Regatului Țărilor de Jos, Fred Duijn, la încheierea mandatului
GALERIE FOTO // Zilele Diasporei: povești, cărți și artă, care păstrează legătura cu Republica Moldova
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže
FOTO // Peste o mie de elevi din Bălți vor beneficia de condiții moderne de studiu
FOTO // Autoritățile vamale și de frontieră din Moldova și România au stabilit noi măsuri pentru fluidizarea traficului în postul Leușeni–Albița
Premierul Vasile Tofan a discutat cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
FOTO // O nouă hală de producere la Cimișlia deschide oportunități pentru antreprenorii din regiune
Energocom prezintă evoluția prețului la gaz pe piața europeană: „Piața rămâne sensibilă la evoluțiile geopolitice”
Noi măsuri pentru asigurarea securității energetice și protejarea resurselor de apă, aprobate de CNMC
Pagina oficială a MEC, vizată de un nou atac cibernetic
Igor Grosu, pentru MOLDPRES: „Ambiția noastră este ca raportul Comisiei Europene din acest an să fie și mai bun”
ARMENPRESS: Jocurile armatei reunesc pentru al patrulea an consecutiv structurile de securitate din Armenia
Ministerul Sănătății extinde accesul la chimioterapie în spitalele raionale din Anenii Noi și Soroca
Un fost polițist va ajunge pe banca acuzaților după ce ar fi întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane decedate