
Eroii echipajului SMURD Iași, comemorați în Republica Moldova la nouă ani de la tragedia aviatică de la Haragâș
Eroii echipajului SMURD Iași, care în urmă cu nouă ani și-au pierdut viața în timpul unei misiuni de salvare în Republica Moldova, au fost comemorați astăzi în cadrul unui eveniment organizat la Complexul Memorial Haragâș, raionul Cantemir, transmite MOLDPRES.
La eveniment au participat oficiali din România și Republica Moldova, familii ale celor decedați, colegi de misiune și cetățeni din ambele țări.
„Astăzi, durerea a unit două națiuni, România și Republica Moldova. Nu am pierdut doar colegi profesioniști, ci oameni dragi, părinți, copii și frați. Eroii noștri ne-au lăsat o lecție despre curajul suprem, devotamentul și umanitatea fără margini”, a declarat Victor Grosu, Secretar de stat al MAI.
În cadrul evenimentului de comemorare, a fost organizat un turneu de minifotbal, la care au participat echipe din Direcțiile Situații Excepționale Cahul, UTA Găgăuzia, Inspectoratul de Poliție Cantemir și Primăria Cantemir. Prin acest gest, colegii de misiune au adus un omagiu eroilor căzuți, continuând să demonstreze unitate și angajament față de misiunea de salvare, în ciuda tragediei ce a marcat întreaga comunitate de salvatori.
Ceremonia s-a încheiat cu depunerea de flori la monumentul ridicat în cinstea eroilor. În această dimineață, în toate unitățile IGSU din Republica Moldova, drapelele au fost arborate în bernă, iar salvatorii au păstrat un moment de reculegere pentru camarazii lor.
Accidentul tragic a avut loc în timp ce elicopterul SMURD se îndrepta spre raionul Cahul pentru a prelua un pacient. Din cauza condițiilor meteo nefavorabile, aparatul s-a prăbușit într-o zonă împădurită, luând viețile celor patru eroi.
Vara pune stăpânire pe Moldova, cu maxime de 32 grade de căldură pe 3 iunie
Peste 80% dintre judecători și 70% dintre procurori se declară dispuși să participe la procesul de vetting, arată datele unui sondaj
Directorii de școli pot participa la un program de consolidare a competențelor de leadership
Peste 100 de grădinițe din capitală își vor suspenda temporar activitatea în perioada de vară
22 de cetățeni au solicitat ambulanța săptămâna trecută după ce s-au intoxicat cu medicamente
La Cimișlia a fost inaugurat un centru de intervenție timpurie pentru copii
Acord semnat la Berna. Moldovenii care muncesc în Elveția vor beneficia de pensii și alte prestații sociale
CNAS a finanțat plățile pentru familiile cu copii
Dorin Recean, către absolvenți la începutul sesiunii de examene: „Vă încurajez să credeți în potențialul vostru”
Ucraina denunță condițiile de pace prezentate de Rusia drept ultimatumuri nerealiste
Comisarul european pentru energie și locuințe, Dan Jørgensen, va efectua o vizită de lucru în Republica Moldova
Paula Seling: „Fiecare concert alături de maestrul Doga a fost o lecție de rafinament”
Premierul Dorin Recean, în discuții cu comisarii europeni: „Republica Moldova este în plin proces de aderare, avem nevoie de continuitatea programelor de colaborare cu UE, de unitate și implicare din partea tuturor”
Ambasadoarea Iuliana Gorea Costin, despre visul împlinit al lui Eugen Doga și versurile Veronicăi Micle: „Maestrul a cucerit inimile publicului românesc”
Integrarea europeană avansează: Bruxellesul încheie analiza Capitolului 13 pentru Moldova
O stradă din Cahul va purta numele maestrului Eugen Doga
„Testamentul” lui Eugen Doga: „Europa este casa noastră. Rămânem europeni cum ne-a făcut bunul Dumnezeu”. Ultimul interviu acordat AIS MOLDPRES
Dorin Recean la Bruxelles: „Ajutorul pe care îl primim de la partenerii europeni este o dovadă a încrederii pe care UE o are în cetățenii Republicii Moldova”
Eugen Doga, în amintirea artiștilor. Vasile Iovu: „Era tot timpul cu penița și partiturile în buzunar”
Şase localități din raionul Ialoveni se schimbă în bine, odată cu decolmatarea râului Botna
Șefa statului, Maia Sandu, transmite condoleanțe în legătură cu decesul compozitorului Eugen Doga și anunță decretarea doliului național
NECROLOG Eugen DOGA (01 martie 1937 – 03 iunie 2025)
Familiile afectate de incendiul de la Durlești pot ridica ajutorul inițial de 10 000 de lei
Speakerul Igor Grosu, în discuții cu omologul său elen: „De aproape 33 de ani, Moldova și Grecia au construit relații bilaterale solide și astăzi vedem tot mai multe rezultate concrete”
Președintele Senatului României, Ilie Bolojan, întrevedere cu parlamentari de la Chișinău: „România își menține politica de susținere necondiționată a R. Moldova, indiferent de ciclurile electorale interne”