ro

 

Societate
11 Martie, 2026 / 01:20
/ 19 Ianuarie, 2026

Focar de gripă aviară, confirmat la Telenești. Au fost aplicate restricții pentru o perioadă de 30 de zile

Un focar de gripă aviară a fost confirmat la lebede, în extravilanul localității Brînzenii Noi, raionul Telenești, pe perimetrul râului Răut. Comisiei pentru Situații Excepționale a raionului Telenești a se aplicat restricții sanitar-veterinare în zona afectată, pentru o perioadă de 30 de zile, transmite MOLDPRES.

Comisia a instituit situație excepțională la nivel local și a aprobat Planul de măsuri pentru combaterea și prevenirea răspândirii Influenței Aviare pe teritoriul raionului Telenești. Totodată, a fost instituită zonă infectată pe teritoriul localităților Brînzenii Noi, Brînzenii Vechi, Ordășei și Pistruieni, care vor fi supuse monitorizării timp de 30 de zile.

Restricțiile vor fi ridicate doar după expirarea termenului stabilit, în lipsa unor noi cazuri și după efectuarea dezinfecției primare, conform cerințelor legale.

Autoritățile au îndemnat cetățenii să evite contactul cu păsările sălbatice, vii sau moarte, să nu atingă cadavre de păsări și să anunțe imediat responsabilii în cazul depistării unor păsări moarte sau cu comportament neobișnuit.


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

Accident grav la Strășeni. Două persoane au decedat la fața locului

/ Acum 14 ore

Celula de Criză a MAE: 30 de cetățeni moldoveni au fost evacuați din Emiratele Arabe Unite

/ Acum 14 ore

Un bărbat de 71 de ani a fost condamnat pentru omor după un conflict izbucnit la beție

/ Acum 15 ore

Cetățenii pot ridica compensațiile la căldură pentru luna februarie

/ Acum 15 ore

Investiții de peste 200 de milioane de lei în dezvoltarea localităților: zeci de proiecte finanțate în februarie prin programele „Satul European” și „Europa este aproape”

/ Acum 16 ore

Vremea caldă și vântul cresc riscul incendiilor de vegetație, avertizează IGSU

/ Acum 16 ore

BTA: Taraclia a marcat Ziua Femeii prin acordarea premiului „Femeia Anului 2026”

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 10 martie

/ Acum 1 zi

Parteneriat strategic pentru un viitor verde: Moldova și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul protecției mediului

/ Acum 1 zi

VIDEO // Mobilizare națională pentru viitorul verde al Republicii Moldova: campania de împădurire din 14 martie 2026

/ Acum 1 zi

VIDEO // Cum sunt verificate produsele la frontieră: traseul probelor prelevate de ANSA până la rezultatele de laborator

/ Acum 1 zi

Vreme stabilă și temperaturi generoase în Moldova: până la 18 grade Celsius în timpul zilei de marţi, 10 martie

/ Acum 1 zi

Infrastructură verde la hotarul cu UE: „Parcul Francez” din Ungheni devine un pol modern de recreere pe malul Prutului

/ Acum 1 zi

FOTO // Inspectoratul General al Poliției a fost dotat cu 17 sectoare mobile pentru intervenții în teren

 


 
/ Acum 8 ore

Șefa statului Maia Sandu, despre diferendul transnistrean: „Cel mai mare obstacol în soluționarea conflictului este prezența ilegală a trupelor ruse în stânga Nistrului”

/ Acum 8 ore

ANSP: 77 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 8 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 8 ore

Consiliul Superior al Procurorilor intensifică selecția pentru funcțiile vacante din procuraturile specializate: peste 50 de procurori în cursa pentru promovare

/ Acum 8 ore

Autoritățile de mediu monitorizează petele uleioase observate pe Nistru, în amonte de Naslavcea

/ Acum 9 ore

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 9 ore

Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”

/ Acum 9 ore

FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată

/ Acum 9 ore

Fostul președinte interimar al Judecătoriei Cahul a picat vettingul, fiind decăzut din dreptul de a exercita funcții publice pentru o perioadă de șase ani

/ Acum 9 ore

Președinta Maia Sandu la Vilnius: „Anul 2030 este unul realist pentru ca Republica Moldova să adere la Uniunea Europeană”

Vezi mai multe