BTA: Taraclia a marcat Ziua Femeii prin acordarea premiului „Femeia Anului 2026”
O ceremonie oficială de decernare a premiului „Femeia Anului 2026” a avut loc duminică, 8 martie, la Taraclia, Republica Moldova, cu prilejul Zilei Internaționale a Femeii. În cadrul evenimentului, 45 de femei din diferite localități ale raionului au fost premiate pentru realizările lor profesionale și pentru contribuția activă la dezvoltarea comunității, transmite BTA.
Evenimentul a reunit aproximativ 120 de reprezentanți ai instituțiilor și organizațiilor publice, care și-au exprimat aprecierea pentru munca, talentul și dedicarea femeilor nominalizate. Atmosfera festivă a fost completată de evoluții artistice susținute de dansatori, cântăreți și muzicieni din Taraclia și Tvardița.
Din partea Consiliului raional Taraclia, vicepreședintele Serghei Filipov a felicitat participantele cu ocazia zilei de 8 martie și a înmânat celor 45 de laureate statuete comemorative și diplome.
Premiile au fost acordate în 15 categorii diferite, printre care „Managerul anului”, „Personalitate publică”, „Ambasador al faptelor bune”, „Miss caritate”, „Păstrător al tradițiilor legislative”, „Restauratorul anului”, „Ambasador al culturii bulgare”, „Angajatul anului”, „Inspiratorul campionilor”, „Miss creativitate”, „Păstrător al tradițiilor cântecului”, „Păstrător al timpului”, „Fondul de aur al pedagogiei”, „Sufletul cântecului popular” și „Inspirație și ritm”.
VIDEO // Doi tineri au fost reținuți pentru escrocherie, după ce au prejudiciat un bărbat cu 360 000 de lei
VIDEO // Pe 14 martie, cetățenii sunt invitați să participe la acțiuni de plantare a arborilor în întreaga țară
FOTO // USMF „Nicolae Testemițanu”, lider național conform articolelor indexate în bazele de date scientometrice Web of Science și Scopus
Șantaj cu imagini intime: un bărbat din Bălți a fost condamnat la nouă ani de închisoare
Ex-vicepreședinte al Oficiului Rîșcani al fostului Partid „Șor”, condamnat la patru ani de închisoare
Noi rețineri în dosarul mitei de 40.000 de euro
Un adolescent din Durlești a fost salvat de pompieri după o tentativă de sinucidere
Peste 3 600 de șoferi, amendați în zilele de odihnă pentru încălcări în traficul rutier
Și-a ucis soția cu toporul, în plină stradă. Un bărbat din Dondușeni, condamnat la 16 ani de închisoare
Actualizare MAE despre situația din Orientul Mijlociu: 33 de moldoveni au revenit la Chișinău din Dubai
Zborurile din Israel ar putea fi reluate și pentru cetățenii străini, anunță ministrul de externe israelian
Agenda evenimentelor, luni, 9 martie
Alimentație sănătoasă în Postul Mare, sfaturile nutriționistului: beneficii pentru sănătate și greșeli frecvente
1992 - Războiul care nu se uită // Ion Iovcev, fost director al Liceului „Lucian Blaga” din Tiraspol: „Am scos copiii, ștampila și clopoțelul. Am rămas singur, dar nu am cedat”
Vremea caldă și vântul cresc riscul incendiilor de vegetație, avertizează IGSU
Șeful diplomației moldovenești merge la Bruxelles pentru întrevederi cu lideri ai UE și NATO
FOTO // Turcia promovează rutele creștine ca destinație pentru minivacanța de Paște
Circa 1,6 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută
Peste 300 de proiecte de legi pentru armonizarea cu legislația UE vor fi analizate de Parlament în acest an
BTA: Taraclia a marcat Ziua Femeii prin acordarea premiului „Femeia Anului 2026”
Donald Trump și Vladimir Putin au discutat telefonic despre războaiele din Iran și Ucraina
Leul se întărește față de euro și dolar
Agenda evenimentelor, marți, 10 martie
DOC // Moldova va institui stocuri de produse petroliere suficiente pentru 90 de zile de consum
Vocea femeilor din Moldova la ONU. Doina Gherman: „Nicio femeie nu trebuie să mai sufere în tăcere”
FOTO // Producătorii de mere din nordul Moldovei învață tehnologii moderne pentru livezi superintensive
VIDEO // Premieră industrială în Moldova: cu sprijinul UE se construiește prima fabrică de structuri metalice de mari dimensiuni
Tineri absolvenți din Moldova pot aplica pentru stagiul Blue Book al Comisiei Europene: înscrierile încep pe 16 martie
Parteneriat strategic pentru un viitor verde: Moldova și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul protecției mediului
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Turismul feroviar, o nouă oportunitate pentru promovarea ţării - călătorii pitorești prin sate, podgorii și peisaje autentice