
Focul veșnic de la Complexul Memorial ”Eternitate” a fost deconectat
Chişinău, 22 oct. /MOLDPRES/. Focul veșnic de la Complexul Memorial ”Eternitate” a fost deconectat temporar. Decizia a fost luată de Ministerul Apărării în contextul crizei din sectorul energetic, comunică MOLDPRES.
Potrivit minsterului, flacăra a fost preluată de militarii Companiei Garda de Onoare din cadrul Regimentului de Stat Major „General de brigadă Nicolae Petrică” și transportată la Muzeul Gloriei Militare din Brigada de infanterie motorizată „Ștefan cel Mare”.
„Măsura a fost luată în contextul scăderii presiunii gazelor în țevile de alimentare și din motivul factorilor climaterici, așa cum este vântul puternic, care provoacă autostingerea Focului veșnic. Scurgerile de gaze naturale, în astfel de cazuri, pun în pericol securitatea publică", se arată într-un comunicat emis de instituție.
Foto: MA
Universitatea de Stat din Moldova a deschis manifestările dedicate celor 150 de ani de la nașterea Reginei Maria
VIDEO // Trei persoane, reținute pentru șantaj. Suspecții ar fi pretins 12 500 de euro invocând o datorie fictivă
Un sistem modern de alimentare cu apă va fi construit în raionul Râșcani: peste 500 de terenuri, afectate temporar de lucrări
Peste 2 000 de elevi studiază în școlile cu predare în limba română din regiunea transnistreană. BPR: „Părinții continuă să își orienteze copiii spre instituțiile care oferă perspective reale de viitor”
Procurorii solicită arest preventiv pe numele fostului deputat Constantin Țuțu
VIDEO // Peste 20 de milioane de lei ridicați de ofițerii CNA într-un dosar de finanțare ilegală a partidelor
VIDEO // Droguri de peste 2,5 milioane de lei, ridicate de polițiști. Gruparea era coordonată de un deținut din Penitenciarul nr. 9 Pruncul
Două blocuri ale Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” vor fi reabilitate energetic
Noi percheziții la Cahul în dosarul de corupere a alegătorilor și spălare de bani. Mai multe persoane au fost audiate
Festivalul „George Enescu”, la Chișinău: Romanian Chamber Orchestra a susținut un concert de gală la Sala cu Orgă
SUA au aprobat primele livrări de arme către Ucraina, achitate de membrii europeni ai NATO
România, interesată de achiziția Portului Giurgiulești. Premierul român, Ilie Bolojan, a purtat discuții cu reprezentanții BERD
Șase proiecte majore pentru dezvoltarea Regiunii Centru au primit finanțare de la Guvern
Giuseppe Grimaldi este noul șef al BERD în Republica Moldova
Fermierii afectați de intemperii pot depune cereri pentru sprijin financiar până la 14 octombrie
Leul se apreciază față de dolar
GALERIE FOTO // Muzeul Național de Artă al Moldovei completează colecțiile cu 74 de lucrări ale lui Theodor Kiriacoff-Suruceanu și 9 opere de Andrei Sârbu, donate de colecționarul Marat Ghelman
MMPS a elaborat un ghid ce conține regulile de conduită a personalului din domeniul de asistență socială. Ministrul Alexei Buzu: „Un instrument menit să sprijine profesioniștii”
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a organizat audieri publice repetate pentru doi magistrați de la curțile de apel
Șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, oferă detalii despre reținerea lui Ion Perju: „A fost monitorizat o perioadă lungă de timp, iar scopul final era ca acesta să fie documentat pentru spălare de bani”
VIDEO // Percheziții la un Trust Media responsabil de propaganda pro-rusă și dezinformare. IGP: „Era finanțat printr-o schemă complexă de spălare de bani”
FOTO // Compania Mobilă de Intervenție, lansată la Ungheni. Ministra Daniella Misail-Nichitin: „Este datoria noastră să fim aproape de oameni și să aducem siguranță în comunități”
Daniel Vodă avertizează: Aeroportul din Chișinău ar putea fi transformat într-un „aerodrom militar” și folosit de Rusia împotriva Ucrainei
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a inspectat șantierul Autostrăzii Unirii, care va lega R. Moldova de România: „Felicitări, frați români! Un lucru pe care trebuie să-l facem și în R. Moldova”
Spitalul Raional Glodeni a fost dotat cu echipamente noi