ro
Societate
15 Martie, 2025 / 13:08
/ 05 Mai, 2016

Forțele de ordine au mai reținut un moldovean pentru activitate de mercenar

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 mai. /MOLDPRES/. Oamenii legii au reținut încă un moldovean în vîrstă de 40 de ani, bănuit de implicare în activitate de mercenar, informează MOLDPRES.

Potrivit Serviciului de presă al Procuraturii Generale, în ianuarie 2014 bănuitul s-a înrolat într-o formaţiune armată a autoproclamatei republici populare Lugansk, participînd în calitate de ostaş la conflictul militar din sud-estul Ucrainei. De asemenea, acesta a asigurat mercenarii cu produse alimentare şi bani.

Inculpatul a fost reţinut în oraşul Cimişlia, după ce a încercat să înroleze un alt conaţional într-o formaţiune armată a autoproclamatei republici populare Lugansk.

Acuzatul riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 5 la 10 ani.

Pînă în prezent, nouă persoane au fost deferite justiţiei pentru acţiuni similare, dintre care cinci au fost condamnate, iar trei persoane continuă să fie cercetate penal.

(Reporter P. Beregoi, editor A. Răileanu)