ro

 

Societate
13 Aprilie, 2026 / 14:45
/ 17 Noiembrie, 2021

Fostul director al Agenției Servicii Publice a fost reținut

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 nov. /MOLDPRES/. Fostul director al Agenției Servicii Publice a fost reținut pentru abuz și depășirea atribuțiilor de serviciu, urmare a perchezițiilor matinale, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor PCCOCS, perchezițiile au fost desfășurate la domiciliul bănuitului. În rezultatul acestora, oamenii legii au ridicat purtători de informații, care urmează a fi supuse expertizării informatice, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor.

“Acțiunile procesual-penale efectuate vin să fortifice probatoriul acumulat de autoritatea de investigație cu referire la infracțiunile de care este bănuit figurantul, legate de abuz și depășirea atribuțiilor de serviciu”, se spune în comunicatul emis de instituție.

Conform sursei citate, în perioada în care a condus Agenția, acesta a facilitat emiterea actelor de identitate, buletine de identitate și pașapoarte, pe numele mai multor persoane din anturajul lui Vlad Plahotniuc, cu încălcarea vădită a procedurilor stabilite, inclusiv în lipsa solicitanților acestor acte.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu felicită cetățenii cu ocazia Învierii Domnului: „În aceste zile luminate, vă îndemn să ne întoarcem către ceea ce contează cu adevărat: credința, speranța și grija pentru cei de lângă noi”

/ Acum 1 zi

Creștinii ortodocși sărbătoresc Sfintele Paști. Părintele Viorel: „Să căutăm pacea in inima noastră, lumina Învierii să o transmitem tuturor”

/ Acum 1 zi

Pastorala Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove: „Învierea Domnului este temelia credinței noastre”

/ Acum 1 zi

Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Fie ca bucuria Învierii Domnului să aducă pace în familiile tuturor”

/ Acum 1 zi

Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Accident în capitală: o femeie de 35 de ani și fiica acesteia de șapte ani au fost lovite de o mașină pe trecerea de pietoni

/ Acum 1 zi

ANSP recomandă vigilență pentru reducerea riscului de boli transmisibile în timpul călătoriilor din perioada sărbătorilor pascale

/ Acum 1 zi

Flux sporit de mijloace de transport pe traseele din țară: poliția vine cu atenționări după ce a depistat mai multe nereguli în trafic

/ Acum 2 zile

Sfânta Lumină s-a aprins la Ierusalim

/ Acum 2 zile

Autobuzele și troleibuzele din capitală vor circula conform unor orare speciale în perioada sărbătorilor pascale

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Orheiul Vechi în prag de Paște

/ Acum 2 zile

Tren direct din Kiev până la Aeroportul Chișinău, lansat în regim de testare

/ Acum 2 zile

VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Paștele umple satele și toată Moldova de viață și de căldură”

/ Acum 2 zile

Numărul copiilor înscriși în grădinițele din țară a fost de circa 123 de mii în 2025