ro

 

Societate
23 Mai, 2026 / 16:07
/ 08 Aprilie, 2022

Geniștii militari au lichidat în ultimele săptămâni 32 de obiecte explozive

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 apr. /MOLDPRES/. Geniștii Armatei Naționale au lichidat, în ultimele săptămâni, 32 de obiecte explozive și 114 cartușe de diferit calibru în municipiile Chișinău și Bălți, precum și în localitățile din raioanele Anenii Noi, Orhei, Dubăsari, Strășeni, Ialoveni, Sângerei, Fălești, Ungheni și Hâncești, comunică MOLDPRES.

Potrivit șefului Serviciului Geniu al Armatei Naționale, Igor Livițchi, în a doua jumătate a lunii martie, geniștii au intervenit în satul Cocieri, raionul Dubăsari, unde un localnic a găsit în grădina sa mai multe obiecte explozive. În rezultatul cercetării solului, geniștii au identificat o grenadă de mână RKG-3, o grenadă VOG-17, un focos UZRGM și 114 cartușe de diferit calibru. Munițiile, care datau din perioada celui de-al Doilea Război Mondial, au fost nimicite în condiții de siguranță. 

În aceeași perioadă, grupa de geniști din Brigada de infanterie motorizată ”Moldova”, a fost solicitată în satul Grigorești, raionul Sângerei, unde localnicii au depistat în pădurea din apropiere un proiectil de artilerie, calibru 122 mm și o bombă de aruncător, calibru 120 mm.

Aceeași echipă s-a deplasat, la 1 aprilie curent, într-un cartier din municipiul Bălți, pentru a evacua o bombă de aruncător, calibru 82 mm. Muniția a fost descoperită în urma unor săpături pe strada Burebista din oraș și prezenta pericol pentru localnici. 

Statisticile MA arată că de la începutul anului până în prezent au fost executate 35 de misiuni de deminare, în urma cărora au fost distruse 120 de obiecte explozive de diferite tipuri și 7 999 de cartușe pe întreg teritoriul țării.

Foto: MA


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

Premierul Alexandru Munteanu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „Acesta a reușit să transmită Europei o imagine sinceră a Republicii Moldova”

/ Acum 23 ore

Noi cazuri de febră Q depistate la Chișinău și în trei raioane ale țării. Autoritățile sanitare au intensificat supravegherea

/ Acum 23 ore

Modernizarea învățământului superior, discutată în cea de-a treia zi a Săptămânii Educației

/ Acum 23 ore

Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Palanca

/ Acum 1 zi

CSM prelungește concursul pentru funcția de inspector-judecător

/ Acum 1 zi

VIDEO // Fructele de sezon au umplut piețele din Chișinău: cât costă fructele și legumele

/ Acum 1 zi

IGP a înregistrat 19 cazuri noi de escrocherii telefonice. Victimele, prejudiciate cu peste patru milioane de lei

/ Acum 1 zi

În școlile din capitală, festivitățile dedicate „Ultimului sunet” vor avea loc pe 29 mai

/ Acum 1 zi

Specialiști din opt țări participă la conferința internațională de endourologie de la Chișinău

/ Acum 1 zi

Guvernul investește peste 24 de milioane de lei în drumurile turistice din raionul Călărași

/ Acum 1 zi

VIDEO // O tânără din Letonia și un bărbat din capitală, reținuți după ce au înșelat o femeie cu 250 000 de lei

/ Acum 1 zi

Un nou drum de ocolire și trotuare moderne vor fi construite în municipiul Hâncești în următoarele 12 luni

/ Acum 1 zi

Moldova își va consolida expertiza în controlul medicamentelor

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis un nou Cod galben de instabilitate atmosferică