ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 11:09
/ 03 Octombrie, 2025

Două vehicule s-au ciocnit frontal la Cantemir. Trei persoane au rămas blocate între fiare

Două persoane au fost descarcerate de salvatori, după ce mașina în care se aflau s-a ciocnit frontal cu un camion. Accidentul s-a produs în după-amiaza zilei de vineri, 3 octombrie, pe traseul R34 Cantemir–Cahul, în apropierea satului Ghioltosu, raionul Cantemir, informează MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 12:22. Din informațiile înregistrate, un camion de model Volvo și un automobil de model Dacia Logan s-au tamponat frontal. În urma impactului, trei persoane din automobil au rămas blocate între fiare.

La fața locului au fost îndreptate trei echipaje de salvatori și pompieri. Ajunși, angajații IGSU au efectuat lucrări de descarcerare a șoferiței și pasagerei din dreapta, iar pasagera din spate a fost evacuată de către populație până la sosirea echipajelor.

Persoanele rănite, în stare conștientă, au fost preluate de echipajele medicale și transportate la spitalul raional Cantemir.

Oamenii legii desfășoară investigații pentru a stabilit toate circumstanțele producerii accidentului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Vicepremierul Vladimir Bolea în dialog cu tineri diplomați despre viitorul infrastructurii și rolul noii generații în modernizarea țării: „Vreau să fiți mândri de țara voastră”

/ Acum 21 ore

Autoritățile de la Chișinău și Comisia Europeană analizează progresele în justiție

/ Acum 21 ore

FOTO // USMF „Nicolae Testemițanu” va beneficia de echipamente și consumabile medicale pentru Centrul de Medicină Tradițională Chineză

/ Acum 21 ore

Veteranii, angajați în câmpul muncii, vor avea acces la tratamente sanatoriale

/ Acum 21 ore

Uniunea Europeană extinde asistența pentru gestionarea poluării pe râul Nistru prin mobilizarea unor noi resurse

/ Acum 22 ore

Statul va investi peste 31 milioane de lei în dezvoltarea orașului Telenești

/ Acum 22 ore

Peste 30 de focare de vegetație, lichidate de pompieri. IGSU îndeamnă cetățenii să evite aprinderea deșeurilor

/ Acum 22 ore

Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca

/ Acum 23 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 1 zi

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 1 zi

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 1 zi

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 1 zi

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare