ro

 

Societate
27 Mai, 2026 / 14:26
/ 17 Martie, 2021

Hidrologii au avertizat asupra formării scurgerilor intensive pe pante

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 mar. /MOLDPRES/. Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a anunţat până mâine, în mare parte a țării, avertizare hidrologică de formare a scurgerilor intensive pe pante, transmite MOLDPRES.

Potrivit hidrologilor SHS, în legătură cu avertizarea meteorologică cu privire la căderea precipitațiilor puternice (15-49 l/m2 ) pe arii extinse, se anunță formarea pe unele râuri mici și în locurile joase scurgeri intensive pe pante cu risc de inundații locale.

„Administrația publică locală, agenții economici, în subordinea cărora se află lacuri de acumulare, sunt avertizați să acorde atenție asupra stării barajelor, podurilor şi căilor de evacuare a apei”, indică SHS.

Serviciul Hidrometeorologic a anunţat pentru zilele de 16-18 martie Cod Galben de condiții complicate ale vremii. Potrivit meteorologilor, în legătură cu pătrunderea unui ciclon sudic pe teritoriul țării, până la 18 martie inclusiv, se prevăd precipitații, predominant sub formă de ploaie, treptat cu transformare în lapoviță, pe arii extinse puternice (15-49 l/m2). Temporar vântul va prezenta intensificări din nord-est în rafale de până la 15-20 metri pe secundă. Pe 17-18 martie, izolat se vor produce depuneri de lapoviță.

În următoarele 24 de ore, în ţară se așteaptă, ziua, până la 6 grade de căldură, iar noaptea mercurul termometrelor va coborî până la 2 grade Celsius sub zero.

foto: Serviciul Hidrometeorologic de Stat


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

O femeie a fost readusă la viață după un stop cardiac. Intervenție salvatoare a echipei de pe ambulanță din Mereni

/ Acum 21 ore

Bursele studenților vor fi majorate din 1 septembrie

/ Acum 22 ore

IGP a înregistrat 19 cazuri de escrocherii. Cetățenii, îndemnați să nu transmită bani persoanelor necunoscute

/ Acum 22 ore

Republica Moldova și Slovacia își extind cooperarea în domeniul apărării

/ Acum 22 ore

ANSP: risc scăzut pentru Republica Moldova în contextul focarelor de Ebola

/ Acum 22 ore

„Restart în educație”, un nou model de guvernanță pentru școli. Ministrul Dan Perciun: „Ne propunem să creăm o legătură mult mai clară între politicile Ministerului Educației și ceea ce se întâmplă efectiv în școli”

/ Acum 23 ore

FOTO // Institutul Mamei și Copilului a fost dotat cu echipamente medicale moderne

/ Acum 1 zi

DOC // Raport: Reforma justiției avansează, 60% dintre judecătorii supuși vettingului au fost evaluați

/ Acum 1 zi

Crește numărul beneficiarilor de tratamente compensate. Circa 169 de mii de persoane au beneficiat în aprilie de medicamente și dispozitive compensate

/ Acum 1 zi

O femeie din Ucraina a fost condamnată după ce a încercat să scoată 35 de mii de dolari din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

FOTO // Dosarul „Frauda bancară” ajunge la Curtea de Apel: Procurorii cer 25 de ani de închisoare pentru Vladimir Plahotniuc

/ Acum 1 zi

Circulația rutieră, sistată pe un sector de drum din Strășeni după ploile abundente

/ Acum 1 zi

Caz tragic la Strășeni. Un bărbat a decedat, după ce soția sa i-ar fi aplicat lovituri cu un obiect ascuțit

/ Acum 1 zi

Hidrologii avertizează asupra riscului de inundare a terenurilor adiacente râului Răut. Autoritățile locale, îndemnate să monitorizeze barajele