Hidrologii prognozează creșterea nivelului apei în râul Prut
Chişinău, 19 sep. /MOLDPRES/. Pentru perioada 19-22 septembrie, hidrologii prognozează creșterea nivelului apei în râul Prut, pe sectorul satul Criva (raionul Briceni) - orașul Costeşti (raionul Râșcani), transmite MOLDPRES.
Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat (SHS), nivelul apei ar urma să crească cu 0.8–1.6 m. Apa se va scurge în limitele albiei minore.
Conform specialiștilor, nivelul apei va crește în urma precipitațiilor puternice căzute în cursul superior al Bazinului Hidrografic al râului Prut (Ucraina).
Foto: SHS
METEO // Ploi cu descărcări electrice, în weekend
Trafic suspendat în centrul Chișinăului. Transportul public va fi redirecționat
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 16 mai
VIDEO // Bazinul USM, la etapa finală a lucrărilor de renovare
Peste 950 de profesori vor evalua examenele naționale din 2026
Moldovenii din diaspora își pot găsi un job în Republica Moldova. Târgul Online de Cariere revine la cea de-a doua ediție
Sisteme publice de irigații din Călinești și Criulenii de Sus vor fi reabilitate în cadrul iDRIP
Absolvenții de liceu, invitați la târguri educaționale la Ungheni și Orhei: universitățile vor prezenta oportunitățile oferite studenților
Școlile vor putea stabili în mod independent data organizării festivității de încheiere a anului de studii
FOTO // Jurnaliști din 90 de țări, inclusiv Moldova, creează o rețea globală de comunicare, în cadrul unui program de la Beijing dedicat interconectării mass-media
În Republica Moldova a fost dat startul vaccinării anti-meningococice pentru sugari
Descinderi în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani
Programul de educație multilingvă: 40 de instituții de învățământ au depus dosarele de participare
ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de șervețele umede pentru bebeluși
FOTO // Universitățile din țară și-au expus oferta educațională în cadrul unui nou târg organizat la Orhei
FOTO // Parcul din Călărași, modernizat printr-un proiect de peste 17 milioane de lei
Târg al locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Șefa ANOFM, Raisa Dogaru: „O platformă importantă de dialog între angajatori și angajați”
Cetățenii sunt așteptați la urne pentru a participa la alegerile locale noi și la referendumurile locale
VIDEO // Bulgaria a câștigat Eurovision 2026: DARA a triumfat cu „Bangaranga”. Satoshi a urcat pe locul opt
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj înainte de Eurovision: „Vom demonstra că Moldova are talent, voce și oameni care știu să-și reprezinte țara cu demnitate”
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"
VIDEO // Mesaj de susținere al președintei Maia Sandu înainte de finala Eurovision: „Moldova merită să fie auzită”
Premierul Alexandru Munteanu: „Satoshi duce în finala Eurovision energia, talentul și spiritul unei generații care crede în Republica Moldova și o face auzită în întreaga lume”
FOTO // Lumea familiei prin ochii copiilor. Expoziția „Copil fericit – vis împlinit”, găzduită de Parlament
ADMITERE 2026 // Ziua Ușilor Deschise la Centrul de Excelență în Construcții: Sute de adolescenți au pășit pragul instituției pentru a descoperi profesiile viitorului
Soroca sărbătorește Ziua Europei. Orășelul European invită cetățenii să cunoască valorile și tradițiile diversității culturale ale UE
Noaptea Muzeelor. Parlamentul de la Chișinău își deschide sâmbătă ușile pentru vizitatori
VIDEO // Doi tineri au fost reținuți pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu peste 1 milion de lei
Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, legenda Operei Naționale, care a cucerit marile scene ale lumii
Președintele Estoniei, Alar Karis, după întrevederea cu Maia Sandu: „Moldova aparține Europei. Apreciem mult că avansați în această cale”