ro

 

Societate
03 Aprilie, 2026 / 01:11
/ 28 Septembrie, 2022

IGSU a elaborat două ghiduri de acțiuni în cazul unor situații de urgență

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 sep. /MOLDPRES/. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a elaborat două ghiduri privind acțiunile ce necesită a fi întreprinse în situații de risc și în caz de urgență radiologică sau nucleară, transmite MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, ambele ghiduri pot fi accesate și descărcate de pe site-ul oficial al IGSU – www.dse.md. Materialele prezintă regulile de siguranță pentru cetățeni și recomandările de pregătire pentru diverse situații de risc. Totodată, ghidurile includ compartimente cu informații despre acțiunile importante, care trebuie să fie întreprinse în cazul producerii unui accident nuclear sau radiologic. De asemenea, a fost realizat un spot informativ despre regulile de siguranță personală.

Materialele au drept scop informarea cetățenilor despre cele mai importante acțiuni care trebuie să fie întreprinse în cazul unor situații de risc, cum ar fi incendii, accidente de circulație, atacuri teroriste, explozii, atacuri armate, accidente radiologice și nucleare.

Ministerul Afacerilor Interne recomandă cetățenilor să se informeze despre acțiunile incluse în ghidurile menționate, pentru a fi gata să reacționeze corect și prompt în orice situație de urgență.

Foto: MAI


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”

/ Acum 13 ore

Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025

/ Acum 13 ore

VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților

/ Acum 14 ore

Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană

/ Acum 14 ore

Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”

/ Acum 14 ore

Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an

/ Acum 14 ore

Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă

/ Acum 15 ore

Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși

/ Acum 15 ore

FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit

/ Acum 15 ore

În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română

/ Acum 15 ore

Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru

/ Acum 15 ore

Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism

/ Acum 16 ore

Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață

/ Acum 1 zi

CA anunță concurs pentru funcția vacantă din Consiliul de supraveghere al „Teleradio-Moldova”