Iluminatul public din Chișinău va fi conectat în regim obișnuit
Chişinău, 31 oct. /MOLDPRES/. Iluminatul public din Chișinău va fi conectat în regim obișnuit. Anunțul a fost făcut astăzi de primarul capitalei, Ion Ceban, în ședința operativă a serviciilor municipale, relatează MOLDPRES.
Potrivit edilului, Comisia pentru Situații Excepționale (CSE) a capitalei se va întruni în ședință pentru a aproba o decizie în acest sens.
„Am economisit energie electrică în Chișinău timp de cinci zile. Pentru fiecare zi au fost reduse cheltuielile cu circa 15 mii de lei (aproximativ 700 de euro). Nu putem face economii pe sănătatea și siguranța oamenilor. Este întuneric, ceea ce am văzut cu toții în aceste zile, este nesigur, atât pentru pietoni, cât și pentru șoferi. Nu putem lăsa copiii și maturii să meargă prin beznă. Totodată, în Chișinău, la noile obiective, pe mai multe străzi, în ogrăzi, în parcuri, au fost instalate becuri de tip led”, a afirmat Ion Ceban.
Primarul capitalei a subliniat că volumul de energie electrică pentru iluminarea orașului pentru o oră pe zi, timp de 7 zile, este de 0.02% din volumul total de energie electrică consumată pe țară timp de o săptămână. „Acesta este un volum neînsemnat, mai ales având în vedere riscurile care sunt în perioada de seară, când toți oamenii merg spre casă. Astfel, cred că nu mai este oportună deconectarea iluminatului stradal seara, siguranța oamenilor este cu mult mai prioritară. Totodată, depunem eforturi în continuare pentru a economisi energia”, a menționat edilul.
Conform unei decizii CSE aprobate anterior, iluminatul public din Chișinău era deconectat cu o oră mai devreme dimineața - 06:00 și conectat cu o oră mai târziu seara - 20:00.
Moldova, în creștere pe toate segmentele turistice: 480,7 mii de vizitatori în primele nouă luni ale anului 2025
Premierul Alexandru Munteanu, precizări despre compania Venbest, la care e actionar: „Sunt onorat că această companie a contribuit la apărarea poporului ucrainean de la începutul invaziei Rusiei”
VIDEO // Rețineri la Dondușeni după 11 percheziții într-un caz de trafic de persoane, soldat cu deces
Schimb de bune practici și modernizare academică la Craiova: USM participă la Reuniunea „Universitaria”
VIDEO // Cinci persoane, reținute pentru spălare de bani proveniți din escrocherii. Ce riscă suspecții
Un bărbat a fost scos de sub un mal de pământ care s-a surpat în timpul unor lucrări pentru canalizare
VIDEO // Patru laboratoare de amfetamină lichidate în Republica Moldova și UE. Drogurile erau diluate în vin, iar ulterior extrase în laboratoare
VIDEO // Filieră de trafic de droguri, anihilată la Chișinău. Polițiștii au confiscat droguri de peste 2,5 milioane de lei
Progresele în procesul de integrare europeană, discutate la reuniunea Subcomitetului vamal Republica Moldova - Uniunea Europeană
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski cere sisteme de apărare aeriană
În sectoarele capitalei sunt organizate târguri cu produse autohtone
FOTO // Reprezentanții USMF „Nicolae Testemiţanu”, apreciați cu distincții din partea Academiei de Științe a Moldovei
Alegeri locale noi. Circa 850 de cetățeni s-au prezentat la urnele de vot până la ora 9:00
Peste 130 de șoferi, sancționați zilnic pentru exploatarea automobilului fără inspecția tehnică și polița RCA. Amenzile aplicate de polițiști
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va avea la Bruxelles o întâlnire cu diaspora moldovenească
În șase localități din țară se desfășoară alegeri locale noi
Trei morți și mai mulți răniți în Portugalia în urma furtunii Claudia
Guvernul a plantat 110 de mii de puieți, în cadrul campaniei „Generația pădurii”
FOTO // Peste 1 000 de voluntari au participat la campania de plantare de la Mihailovca, Cimișlia
FOTO // Premierul Alexandru Munteanu, prezent la campania națională de împădurire: „Ne propunem să plantăm 145 000 de hectare de pădure până în anul 2032”
FOTO // Soții Sergiu și Veronica Secaș au inițiat o afacere la Slobozia Mare, cu sprijinul UE. Igor Grosu: „Sudul Moldovei se dezvoltă datorită antreprenorilor noștri curajoși”
ANOFM îndeamnă angajatorii să declare locurile de muncă vacante, inclusiv cele pentru persoanele cu dizabilități
VIDEO // Speakerul Igor Grosu a participat la campania națională de împădurire: „Peste ani, să ne bucurăm de o țară mai verde, cu păduri și aer curat”
GALERIE FOTO // Campania națională de împădurire „Toamna 2025” a început oficial la Mihailovca, Cimișlia
VIDEO // Ruta Gastronomică Moldova–România: Drumul care unește două țări prin gust și tradiție