Î.M. Regia „Autosalubritate" va evacua de patru ori pe lună deșeurile reciclabile
Chişinău, 13 apr. /MOLDPRES/. Întreprinderea Municipală Regia „Autosalubritate" informează că, în perioada 13-15 aprilie, operatorul municipal de salubrizare va evacua gratuit deșeurile reciclabile (hârtie, carton și PET-uri) de la platformele de depozitare a deșeurilor din toate sectoarele municipiului Chișinău, transmite MOLDPRES.
În acest scop, administrația „Autosalubritate" îndeamnă locuitorii să depoziteze toate deșeurile din hârtie, carton și PET-uri, stocate separat în containerele de culoare albastră și galbenă, amenajate la platformele de depozitare a deșeurilor din curtea blocurilor de locuințe unde locuiesc.
În sectorul Botanica al capitalei, deșeurile enunțate vor fi evacuate în zilele de luni, sectorul Centru - marți, sectorul Buiucani - miercuri, Râșcani -joi și sectorul Ciocana - în zilele de vineri.
Pentru colectarea separată a deșeurilor, în oraș sunt amplasate circa 1600 de containere speciale de culoare galbenă, verde și albastră.
Operatorul municipal de salubrizare evacuează deșeurile reciclabile de patru ori pe lună.
Potrivit informațiilor prezentate de reprezentanții întreprinderii municipale, Regia „Autosalubritate" implementează proiectul „Deșeuri solide Chișinău". În cadrul proiectului, la stația de transfer a deșeurilor din sectorul Ciocana va fi construită o linie de sortare care va permite gestionarea mai eficientă a deșeurilor reciclabile.
Compensații la energie: de astăzi, beneficiarii pot ridica banii la oficiile poștale
Noi reguli pentru obținerea permisului de ședere sau cetățenie în Rusia: MAE îndeamnă moldovenii la maximă prudență
21 de cetățeni străini, opriți la granița Republicii Moldova
Inovațiile medicale de la USMF, premiate la cel mai mare salon de inventică din Moldova
Agenda evenimentelor luni, 15 decembrie
Șefa statului a condamnat atacul violent din Sydney, produs în prima zi a sărbătorii Hanukkah
Maia Sandu a transmis un mesaj de felicitare comunității evreiești cu ocazia sărbătorii Hanukkah
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu prezintă bilanțul săptămânii și răspunde la întrebările cetățenilor
VIDEO /// Clădiri noi pentru școli: MEC și Primăria capitalei fac primii pași către soluționarea aglomerării
FOTO // Parlamentul a găzduit, în această săptămână, vizite și dialoguri cu tineri și organizații civice
VIDEO // Evacuatorul de ape mari al barajului de la Ghidighici va fi reabilitat în 2026 pentru prevenirea inundațiilor în Chișinău
Un pieton a murit în capitală după ce a fost lovit de un autobuz de rută
Alerta cu bombă în trenul de ruta București - Kiev a fost falsă
FOTO // Igor Grosu: „Diversitatea etnică este o forță a Republicii Moldova și un argument pentru integrarea europeană”
Două blocuri ale Spitalului Cimișlia au fost renovate și modernizate
Republica Moldova este în curs de a deveni o rută de tranzit pentru fluxurile energetice regionale
Președinta Maia Sandu, în discuții cu premierul Greciei: „Moldova este determinată să facă următorii pași pe drumul aderării la UE”
Patrimoniul cultural și natural din nordul Republicii Moldova, explorat într-un tur informativ la Drochia
Controale silvice în raionul Dondușeni: tăieri ilegale depistate în fondul forestier și fâșiile de protecție
Ex-liderul democrat Vladimir Plahotniuc va depune mărturie în dosarul „kuliok”
Bradul de Crăciun, împodobit de antreprenori autohtoni, inaugurat la Moldexpo: Produsele colectate vor fi donate
Bursa Internațională a Moldovei a fost înregistrată oficial la ASP
Volodimir Zelenski reia negocierile cu SUA la Berlin, Kievul insistă pe armistițiu fără concesii teritoriale
Palatul de Cultură din Ungheni intră în 2026 în proces de renovare, cu sprijinul UE
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința comună cu Prim-ministrul Republicii Elene, Kyriakos Mitsotakis
Forum economic Moldova – China // Antreprenorii moldoveni, încurajați să pătrundă pe piața chineză prin alianțe de export
VIDEO // Doi tineri reținuți pentru jaful a 51.000 de lei din sucursala unei bănci din capitală
Bernina Express, propunere de vacanță de iarnă pentru pasagerii Aeroportului „Eugen Doga” din Chișinău
Moldova și Suedia consolidează cooperarea bilaterală în domenii-cheie
ANSA a nimicit 3,4 tone de ardei de import care nu corespundeau normelor de siguranță alimentară