În această săptămână vor fi organizate mai multe evenimente de promovare a alăptării
Chişinău, 23 aug. /MOLDPRES/. Mai multe evenimente de promovare a alăptării vor fi organizate în perioada 19-26 august în cadrul instituțiilor medicale din mai multe localități ale țării, transmite MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Sănătății, mai mulți specialiști în domeniu vor familiariza viitoarele mămici, părinții cu copii mici, dar și femeile refugiate despre beneficiile laptelui matern și modalitățile corecte de alăptare. Totodată, vor fi oferite recomandări privind alimentația bebelușilor și a mamelor.
Evenimentele de informare au început la Bălți și Florești și continuă astăzi la Hâncești, Călărași (24 august) și Ceadâr-Lunga (26 august). Acestea sunt organizate în aer liber, pe teritoriul spitalelor din fiecare oraș și municipiu.
Campania este organizată de Ministerul Sănătății și OMS Moldova, în colaborare cu USMF „Nicolae Testemițanu” și Societatea de Pediatrie din Republica Moldova, Centrul de excelență în medicină și farmacie „Raisa Pacalo”, Asociația de Nursing din Republica Moldova și Proiectul „Mămica Alăptează”. Acțiunea este dedicată Săptămânii Mondiale a Alăptării, care este marcată în prima săptămână a lunii august.
Conform Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, în țara noastră, circa 78,4% de copii au fost alăptați până la 6 luni, până la un an această cifră a constituit 65,2% și până la 2 ani au fost alăptați peste 6600 de copii.
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a informat că aproximativ 820 mii de vieți de copii ar putea fi salvate în fiecare an, dacă fiecare copil ar fi alăptat timp de o oră după naștere și i s-ar oferi doar lapte matern în primele șase luni de viață. OMS și UNICEF recomandă alăptarea exclusivă a copilului până la șase luni și continuarea alăptării, cu introducerea treptată a alimentației complementare, până la doi ani.
Foto: Ministerul Sănătății
BTA: Taraclia a marcat Ziua Femeii prin acordarea premiului „Femeia Anului 2026”
Agenda evenimentelor, marți, 10 martie
Parteneriat strategic pentru un viitor verde: Moldova și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul protecției mediului
VIDEO // Mobilizare națională pentru viitorul verde al Republicii Moldova: campania de împădurire din 14 martie 2026
VIDEO // Cum sunt verificate produsele la frontieră: traseul probelor prelevate de ANSA până la rezultatele de laborator
Vreme stabilă și temperaturi generoase în Moldova: până la 18 grade Celsius în timpul zilei de marţi, 10 martie
Infrastructură verde la hotarul cu UE: „Parcul Francez” din Ungheni devine un pol modern de recreere pe malul Prutului
FOTO // Inspectoratul General al Poliției a fost dotat cu 17 sectoare mobile pentru intervenții în teren
„Pacea are nevoie de protectori” // Campanie națională de promovare a sectorului de apărare, lansată de Armata Națională
IGP a inițiat două procese penale pe marginea decesului Ludmilei Vartic
Directorul filialei Universității din Ruse din Taraclia și lider al ARBOM, întrevedere cu Președintele Bulgariei
Locuitorii din Florești, Soroca și Hâncești vor beneficia de consultații medicale gratuite
VIDEO // Guvernul Japoniei acordă un grant pentru renovarea centrului social din Leova prin programul „Kusanone”
Atenție, călători! Activitatea posturilor de trecere a frontierei moldo-ucraineane, sistată temporar din cauza unor deficiențe tehnice
Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional
Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”
FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată
Fostul președinte interimar al Judecătoriei Cahul a picat vettingul, fiind decăzut din dreptul de a exercita funcții publice pentru o perioadă de șase ani
Președinta Maia Sandu la Vilnius: „Anul 2030 este unul realist pentru ca Republica Moldova să adere la Uniunea Europeană”
Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija
Donald Trump afirmă că este posibil să discute cu Iranul
Ministerul Agriculturii: Cererea pentru produse ecologice este în creștere. Cum pot recunoaște consumatorii produsele cu adevărat „eco”
Echipamente moderne și mobilier școlar nou pentru Gimnaziul „Taras Șevcenko” din Chișinău
Serviciul Vamal a încasat peste 5,82 de miliarde lei în primele două luni ale anului
Comisia de evaluare convoacă mai mulți procurori la audieri în luna martie
VIDEO // Micro-antreprenorii din mediul rural pot accesa credite de până la 2 milioane de lei din resursele IFAD
Parlamentul Ungariei a adoptat o moțiune de respingere a aderării Ucrainei la UE
Ucrainenii anunță că au recuperat aproape întreaga regiune Dnipropetrovsk
Reforma justiției, în vizorul UE: Membrii CSM au avut o întrevedere cu Gabriela Scutea, Înalt Consilier al UE
Peste 1100 de controale privind vânzarea produselor din tutun, efectuate de ANSP în ultimii cinci ani