În anul curent, criza refugiaților a constituit cea mai mare provocare pentru subdiviziunile MAI
Chişinău, 7 oct. /MOLDPRES/. În anul curent, criza refugiaților a reprezentat cea mai mare provocare pentru subdiviziunile Ministerului Afacerilor Interne. Declarația a fost făcută astăzi de către șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, într-o conferință de presă susținută în comun cu șefii subdiviziunilor MAI, transmite MOLDPRES.
Potrivit conducerii IGP, pe lângă activitatea de bază, care este asigurarea ordinii publice, o atenție sporită a fost orientată spre refugiați. „În urma majorării numărului de refugiați, a crescut și numărul mijloacelor de transport în traficul rutier, fapt ce a sporit activitatea agenților de patrulare. Totodată, de la începutul anului curent, poliția a fost sesizată în peste 275 de mii de cazuri, cu 17 mii mai puțin decât în perioada similară a anului trecut”, a spus Cernăuțeanu.
La rândul său, șeful Poliției de Frontieră, Rosian Vasiloi, a subliniat că, urmare a crizei refugiaților, a crescut semnificativ fluxul persoanelor și al mijloacelor de transport la hotar. „Acest fapt a pus o presiune sporită asupra angajaților. Totodată, în primele nouă luni ale anului, au fost inițiate 1 036 de cauze penale, cu 35% mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut. Acestea vizează: traficul ilicit de arme și muniții, cel de droguri sau produse de tutun. De asemenea, au fost stabilite 2 772 de cazuri de trecere ilegală a frontierei de stat și 224 de cazuri de organizare a migrației ilegale”, a afirmat Vasiloi.
Conform Biroului Migrație și Azil, de la începutul acestui an, peste 9 300 de cereri de azil au fost depuse în Republica Moldova, comparativ cu 75 în anul 2021. Majoritatea solicitărilor parvenite au fost din partea cetățenilor ucraineni.
Un bărbat a decedat după ce o mașină condusă de un minor a lovit poarta unei gospodării la Comrat
Vreme schimbătoare și risc de îngheț pentru ziua de miercuri
Peste 350 de copii au plecat de acasă sau din plasament în primele luni ale anului
Numărul infecțiilor respiratorii scade, anunță ANSP
FOTO // Lingouri din aur și valută nedeclarată, depistate la Aeroportul Chișinău
FOTO // Ședința Comitetului Național pentru Combaterea Traficului de Ființe Umane, organizată la MAE. Măsurile active de prevenire a fenomenului, pe agenda discuțiilor
VIDEO // Doi angajați ai SIS, aflați în captivitate în Rusia, repatriați cu suportul lui Donald Trump. Președinta Maia Sandu: „Am readus acasă doi cetățeni care lucrează pentru R. Moldova, în schimbul a doi deținuți care au lucrat împotriva țării”
Fragmente de dronă, depistate pe acoperișul unui bloc din capitală. IGP: „Nu conțin substanțe explozive”
Secția de boli infecțioase din Strășeni a fost renovată și eficientizată energetic
A fost lansată platforma „Vocea Pacientului”: feedback-ul bolnavilor devine instrument oficial în reformarea sistemului medical
Un șofer care a fugit de la locul unui accident va ajunge la închisoare
METEO // Temperaturile scad până la minus 3 grade Celsius în nopțile de 29 și 30 aprilie
Noi metode de înșelăciune. Escrocii contactează victimele și se prezintă drept reprezentanți ai instituțiilor bancare sau ai organelor de drept
O tânără din capitală va plăti o amendă de peste 31 de mii de lei pentru fals în declarații
CSM anunță concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante de judecător la curțile de apel
Un adolescent de 16 ani, depistat în timp ce conducea un automobil la Ialoveni. IGP îndeamnă părinții să monitorizeze strict accesul minorilor la vehicule
FOTO // Promovarea limbii găgăuze, susținută prin noi măsuri educaționale. Maia Sandu: „Păstrarea limbii găgăuze și învățarea limbii române trebuie să meargă în paralel, pentru ca oamenii să beneficieze de oportunitățile parcursului european”
Modificări importante pentru zilieri: registrele pe hârtie vor fi înlocuite cu un sistem electronic
Tot mai mulți pacienți folosesc eRețeta pentru medicamente compensate. Peste 193 de mii de moldoveni au primit tratamente luna trecută
VIDEO // Reforma Moldsilva prevede crearea brigăzilor zonale pentru utilizarea eficientă a tehnicii silvice
BTA: Aderarea la zona euro face Bulgaria o destinație și mai atractivă și sigură pentru investitori, anunță ministrul bulgar al Finanțelor
GALERIE FOTO // Eveniment dedicat limbii găgăuze, organizat la Chișinău
Ariile protejate din Moldova vor fi administrate după standarde europene, conform unui ghid nou susţinut de Austria
Președinta Maia Sandu, despre grațierea lui Balan: „A avut funcție de răspundere în perioada lui Plahotniuc. Nu cred că există alte riscuri în prezent”
Ofițerii SIS, ținuți captivi în Federația Rusă, au revenit în Republica Moldova
Control parlamentar extins asupra CSE și durată flexibilă a stării de urgență, propuse de deputați
VIDEO // Muncitorii S.A. Drumuri intervin pentru sporirea siguranței rutiere în raioanele Ialoveni, Ocnița și Cahul
ANI a constatat avere nejustificată de peste 1,5 milioane de lei în cazul unui fost deputat
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu Președintele României, Nicușor Dan: „Continuăm să lucrăm împreună pentru rezultate concrete: mai multă siguranță energetică, infrastructură mai bună și oportunități reale pentru oameni”
Bărbat de 81 de ani, rănit într-un incendiu izbucnit într-o locuință din Sângerei