ro

 

Societate
14 Aprilie, 2026 / 08:58
/ 22 Mai, 2021

În capitală va fi permis accesul suporterilor în tribune

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 mai. /MOLDPRES/. În capitală, accesul spectatorilor în tribune la competițiile sportive, în sălile sportive și pe terenurile de sport în aer liber va fi permis la capacitatea de 50% a acestora, cu respectarea măsurilor de prevenire a COVID-19. O hotărâre în acest sens a fost emisă ieri de Comisia Extraordinară de Sănătate Publică a municipiului Chișinău, comunică MOLDPRES.

Membrii comisie au decis stabilirea gradului de alertă în capitală „Cod Portocaliu”, însă portul măștilor, inclusiv în exterior rămâne obligatoriu.

De asemenea, autoritățile municipale au anunțat că va fi deschis accesul în toate instituțiile de asistență medicală primară pentru vaccinarea împotriva noului coronavirus. Astfel, toate persoanele ce au împlinit vârsta de 18 ani, indiferent de viza de reședință, se vor putea vaccina.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

VIDEO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Fie ca Lumina Învierii să ne aducă liniște, curaj și o nouă speranță. Să credem în noi și în viitorul țării noastre”

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu felicită cetățenii cu ocazia Învierii Domnului: „În aceste zile luminate, vă îndemn să ne întoarcem către ceea ce contează cu adevărat: credința, speranța și grija pentru cei de lângă noi”

/ Acum 2 zile

Creștinii ortodocși sărbătoresc Sfintele Paști. Părintele Viorel: „Să căutăm pacea in inima noastră, lumina Învierii să o transmitem tuturor”

/ Acum 2 zile

Pastorala Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove: „Învierea Domnului este temelia credinței noastre”

/ Acum 2 zile

Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Fie ca bucuria Învierii Domnului să aducă pace în familiile tuturor”

/ Acum 2 zile

Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Accident în capitală: o femeie de 35 de ani și fiica acesteia de șapte ani au fost lovite de o mașină pe trecerea de pietoni

/ Acum 2 zile

ANSP recomandă vigilență pentru reducerea riscului de boli transmisibile în timpul călătoriilor din perioada sărbătorilor pascale

/ Acum 2 zile

Flux sporit de mijloace de transport pe traseele din țară: poliția vine cu atenționări după ce a depistat mai multe nereguli în trafic

/ Acum 2 zile

Sfânta Lumină s-a aprins la Ierusalim

/ Acum 2 zile

Autobuzele și troleibuzele din capitală vor circula conform unor orare speciale în perioada sărbătorilor pascale

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Orheiul Vechi în prag de Paște

/ Acum 2 zile

Tren direct din Kiev până la Aeroportul Chișinău, lansat în regim de testare

/ Acum 2 zile

VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Paștele umple satele și toată Moldova de viață și de căldură”