În Chișinău a fost lansat proiectul de dezvoltare durabilă a transportului public municipal
Chişinău, 19 ian. /MOLDPRES/. Primăria Chișinău a lansat astăzi inițiativa de dezvoltare durabilă a transportului public municipal „MOVE IT like Lublin”, proiect finanțat de Uniunea Europeană, transmite MOLDPRES.
Proiectul prevede analiza de către experți independenți a situației existente în transportul public din Chișinău, compararea acesteia cu sistemul de transport din Lublin (Polonia), preluarea bunelor practici de modernizare.
Potrivit primăriei, proiectul are trei obiective principale: îmbunătățirea politicilor și legislației de transport public municipal; consolidarea capacității instituționale a Direcției generale transport public și căi de comunicație; modernizarea sistemului de management al traficului rutier în Chișinău.
La lansarea acestui proiect, primarul Ion Ceban a menționat că municipalitatea va continua să dezvolte implementarea proiectelor locale în domeniul transporturilor, Astfel, pentru anul curent, Consiliul Municipal a bugetat alte 80 milioane de lei pentru procurarea și asamblarea troleibuzelor. „Proiectul de asistență tehnică „MOVE IT like Lublin” din cadrul programului UE: Autorități Locale – Parteneriate pentru orașe durabile în Europa de Sud-Est reprezintă un pas important în îmbunătățirea transportului public din mun. Chișinău. Adresez mulțumiri reprezentanților Uniunii Europene în Republica Moldova pentru sprijinul financiar considerabil acordat primăriei”, a spus edilul.
La finalul proiectului, municipalitatea va realiza armonizarea legislației locale de transport urban la cea europeană, întreprinderile de transport Parcul Urban de Autobuze și Regia Transport Electric de Călători vor fi reorganizate iar municipiul va avea un plan de mobilitate urbană durabilă.
Agenda evenimentelor, marți, 16 iunie
METEO // Ploi de scurtă durată și descărcări electrice, prognozate pentru 16 iunie
SATUL EUROPEAN // Infrastructură modernizată la Frumoasa, Călărași
FOTO // Academia de Științe a Moldovei marchează 65 de ani de la fondare
Transport public îmbunătățit pentru locuitorii din Călărași, Tuzara și Nișcani
VIDEO // Fosta viceprimară a capitalei l-a acționat în judecată pe primarul Ion Ceban
Mai multe primării din Edineț, implicate în procesul de amalgamare voluntară. Alexei Buzu: „Unitate, eficiență și servicii mai bune”
Escrocherii telefonice de peste 4 milioane de lei în doar câteva zile
Stațiile auto cu mozaic din Republica Moldova, reunite într-un amplu album fotografic
ANSA lansează un nou concept de gestionare a pestei porcine africane: medicii veterinari vor vizita gospodăriile pentru a evalua situația
MAE: Cetățenii moldoveni decedați în accidentul din Ungaria vor fi repatriați
VIDEO // Escrocherie dejucată de polițiști. Doi tineri ucraineni au fost reținuți în flagrant
GALERIE FOTO // Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, marcată printr-un eveniment de amploare organizat la Chișinău
Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, marcată în Republica Moldova. Ministrul Sănătății, Emil Ceban: „Sunteți eroii nevăzuți ai sistemului nostru de sănătate”
Oportunitățile de finanțare disponibile pentru sectorul agricol, discutate de ministra Ludmila Catlabuga cu fermierii din raionul Rîșcani
Curtea de Conturi a identificat neconformități în administrarea fondurilor sociale și medicale
ARMENPRESS: Miniștrii UE discută consolidarea rezilienței și diversificarea economică a Armeniei
În premieră, arta contemporană din Republica Moldova ajunge la VOLTA Basel 2026
Bazinul de înot al Universității de Stat din Moldova se redeschide după renovare
Exporturile de mărfuri, în creștere în primele patru luni din 2026: UE își consolidează poziția de principal partener comercial
Comunicarea parcursului european, printre prioritățile noii Strategii de comunicare a Parlamentului
Schemele investiționale continuă să facă victime: 13 persoane au rămas fără peste un milion de lei
Investiții de circa 600 de milioane de lei, realizate de Moldelectrica în 2025
Cronica ARHIVELOR // 15 iunie 1989: Literatura și Arta” apărea pentru prima dată în alfabet latin, un moment-cheie al renașterii naționale
Poetul Mihai Eminescu, comemorat la Viena de reprezentanții Republicii Moldova și României
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei coboară sub pragul de 27 de lei
Tinerii pot obține granturi pentru a implementa proiecte cu impact în comunitățile lor
Absolvenții USMF „Nicolae Testemițanu” au depus Jurământul Medicului și Farmacistului
GALERIE FOTO // Bazinul de înot al USM, redeschis după renovare capitală