În Chișinău numărul bolnavilor de COVID-19 este scăzut, autoritățile municipale se așteaptă la un nou val
Chişinău, 3 ian. /MOLDPRES/. În instituțiile municipale spitalicești din Chișinău sunt internați doar 254 de bolnavi de coronavirus, însă autoritățile afirmă că un nou val va apărea la sfârșitul lunii ianuarie, transmite MOLDPRES.
Șeful Direcției generale asistență socială și sănătate, Boris Gâlcă, a declarat, în ședința on-line de astăzi a serviciilor primăriei, că în instituțiile municipale spitalicești sunt internați 254 de pacienți confirmați cu COVID-19, dintre care "18 persoane sunt în stare foarte gravă fiind internate în secția de terapie intensivă". "Statistic, numărul îmbolnăvirilor de coronavirus este redus. La domiciliu, sub supravegherea medicilor de familie, se tratează un număr de 851 de pacienți", a spus Gâlcă.
În același timp, sursa citată a specificat că în condițiile în care mulți cetățeni moldoveni au revenit în țară, este verosimilă apariția variantei Omicron. "Apariția coronavirusului Omicron în Republica Moldova este foarte plauzibilă. Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, mulți moldoveni s-au întors acasă. În condițiile aglomerărilor din aeroporturi, posibilitățile de infectare cu virusul Omicron sunt sporite. Cred că la sfârșitul lunii ianuarie, începutul lui februarie, numărul îmbolnăvirilor de COVID-19 va crește", a explicat oficialul.
El a subliniat că, pentru a face față unui eventual nou val de îmbolnăviri, Primăria Chișinău a păstrat un număr suficient de paturi de tratament pentru coronavirus în spitalele municipale.
Un nou sens giratoriu va spori siguranța traficului la Cahul
DOC // Ion Ojog a fost avansat la gradul militar de general de brigadă. Decretul prezidențial, publicat în Monitorul Oficial
FOTO // Antrenamente pentru parada dedicată Zilei Independenței. Peste 2 000 de militari și angajați ai instituțiilor de forță se pregătesc pentru defilare
Pierderea sau furtul actelor poate fi declarat online, fără deplasarea la ghișeu
Un bărbat a fost condamnat la opt ani de închisoare pentru trafic de droguri
Consumatorii pot depune online reclamații privind produsele alimentare neconforme
DOC// Publicat în Monitorul Oficial: indemnizații de până la 300 de mii de lei pentru profesorii care aleg să activeze în alte școli, după reorganizare
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Programul Național „100 de povești citite”: grădinițele vor primi un nou lot de cărți și materiale educaționale
Un aparat de zbor a survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova
Vreme caniculară pe 11 august. Temperaturile vor ajunge la +35 de grade
Gheorghe Hajder: „Chișinăul nu va rămâne fără apă, chiar dacă debitul Nistrului va fi redus”
VIDEO // Organizațiile necomerciale pot accesa 750.000 de lei pentru proiecte în turism
Peste 15 000 de persoane, angajate prin intermediul ANOFM. Natalia Plugaru: „Vom extinde serviciile de ocupare, pentru ca fiecare cetățean să poată beneficia de un loc de muncă”
Aprobat de Guvern. Republica Moldova va intensifica schimbul de date polițienești cu statele europene
Obiective importante în procesul de integrare europeană, setate până la final de august. Premierul Vasile Tofan: „Trebuie să prezentăm rezultatele în termenul stabilit”
Prim-ministrul a dispus schimbarea unor proceduri fiscale, după ce un antreprenor a ratat facilitățile din cauza unei întârzieri la depunerea declarației fiscale
Servicii de apă și sanitație mai moderne în localitățile țării. Guvernul a aprobat un program național de dezvoltare pentru 5 ani
Comisia care va desemna laureații Premiului Național 2026 a fost aprobată. Cine face parte din ea
Măsuri pentru reducerea riscurilor provocate de dezastrele naturale, aprobate de Guvern
Moldelectrica va fi reorganizată: decizia aprobată de Guvern
Plafonul pentru operațiuni valutare fără autorizarea BNM va fi majorat
Premierul Vasile Tofan solicită mai multă exigență în planificarea vizitelor oficialilor peste hotare
VIDEO // Noi cazuri de escrocherie. O femeie din raionul Orhei, deposedată de peste 85 000 de lei
Republica Moldova va avea un nou ambasador în Portugalia
Comisiile parlamentare s-au întrunit în 290 de ședințe în prima sesiune ordinară din 2026
O persoană a decedat, iar alte 15 au fost rănite în urma accidentului rutier produs la Strășeni
Ucraina a predat negociatorilor americani propuneri pentru încheierea războiului cu Rusia
Obligațiile fiscale din plățile salariale au crescut cu peste 10 la sută în prima jumătate a anului curent
Petrolul ar putea urca la 120-140 de dolari pe baril