ro

 

Societate
12 Februarie, 2026 / 02:32
/ 26 Ianuarie, 2021

În grădinițele din Chișinău a început monitorizarea procesului de alimentație a copiilor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 ian. /MOLDPRES/. Direcţia generală educație, tineret şi sport a Primăriei municipiului Chişinău a început monitorizarea procesului de alimentație a copiilor în grădinițele din oraș, transmite MOLDPRES.

Scopul monitorizării ține de atingerea obiectivului de centralizare a achizițiilor publice a produselor alimentare pentru copiii din grădinițe. Pentru realizarea acestui obiectiv a fost semnat Acordul de consorțiu între Direcția  generală educație, tineret și sport și Direcțiile de profil din sectoarele municipiului.

Prin centralizarea achizițiilor publice a produselor alimentare pentru copii va crește eficiența achizițiilor publice, mijloacele financiare vor fi optimizate și se va realiza un meniu alimentar unic în grădinițele din municipiul Chișinău.

După monitorizarea procesului de alimentație, va urma analiza meniului alimentar pentru găsirea unei variante optime de realizare a unui model unic pentru alimentația copiilor din toate grădinițele din municipiul Chișinău unde se vor livra produse de aceeași calitate, origine și la același preț.


 
Ultimele Știri
/ Acum 14 ore

VIDEO // R. Moldova și Germania vor coopera în domeniul muncii și protecției sociale. Ministra Natalia Plugaru: „Țara noastră face încă un pas spre alinierea la standardele europene”

/ Acum 15 ore

Un bărbat din capitală va sta nouă ani la închisoare pentru escrocherie de peste 1,25 milioane de lei

/ Acum 15 ore

Opt Structuri teritoriale de Asistență Psihopedagogică, dotate de MEC cu mijloace de transport

/ Acum 16 ore

O țigară aprinsă i-a fost fatală: o femeie a murit într-un incendiu în capitală

/ Acum 16 ore

Peste 10 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău, Bălți și Edineț, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante

/ Acum 16 ore

Republica Moldova elaborează pentru ONU raportul național privind seceta și degradarea solurilor

/ Acum 16 ore

Un bărbat din Florești a fost reținut după ce a extorcat 2.000 de euro pentru un permis de conducere

/ Acum 17 ore

VIDEO // Ministerul Educației extinde programele de promovare a lecturii în grădinițe și școli

/ Acum 17 ore

ANSP: 283 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 18 ore

AND: Pe traseele naționale se circulă în condiții de iarnă

/ Acum 1 zi

Mitropolia Basarabiei cere intervenția autorităților statului după incidentele violente de la Dereneu

/ Acum 1 zi

Tensiuni la Dereneu: șase persoane, inclusiv primarul localității, reținute după incidentul de la biserică

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, miercuri, 11 februarie

/ Acum 1 zi

METEO // Ghețuș pe drumuri: temperaturi de până la +6°C, miercuri