ro

 

Societate
12 August, 2026 / 00:30
/ 30 Iulie, 2021

În municipiul Chișinău are loc Maratonul de vaccinare a cadrelor didactice

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 iul. /MOLDPRES/. Municipalitatea Chișinău își dorește imunizarea tuturor cadrelor didactice care activează în instituțiile municipale de învățământ, transmite MOLDPRES.

Primăria Chișinău a anunțat că vineri și sâmbătă, 30 și 31 iulie, la Centrul municipal de vaccinare din str. Petru Rareş, 18 se va desfășura Maratonul de vaccinare pentru cadrele didactice care are genericul „Hai la școală în siguranță".

La eveniment sunt așteptați să se imunizeze împotriva COVID-19 toți angajații din sistemul educațional din capitală - cadrele didactice și personalul auxiliar.

Potrivit informației prezentate de primărie, Centrul municipal de vaccinare pune la dispoziția cadrelor didactice vaccinuri de la diverși producători - Pfizer, Johnson&Johnson, AstraZeneca, Sinovac și Sputnik V (doza 2).

În prima zi a evenimentului, vineri, 30 iulie, sunt invitate pentru imunizare cadrele didactice și personalul auxiliar din învăţământul general (şcoli, grădiniţe), iar sâmbătă sunt programați să primească serul antiCOVID angajaţii Direcției generale pentru protecția drepturilor copilului şi cei ai Direcţiei cultură.

Capacitatea Centrului municipal de vaccinare este de 1200 de persoane pe zi.

Vaccinul este administrat gratuit, în baza actului de identitate, după principiul primul venit - primul servit.

Șeful interimar al Direcției sănătate și asistență socială, Boris Gâlcă, a anunțat că astăzi, timp de o oră și jumătate de la declanșarea procesului de imunizare s-au vaccinat peste 200 de persoane. 

Anterior, edilul capitalei, Ion Ceban, a declarat că de la 1 septembrie, municipalitatea preconizează desfășurarea procesului educaţional cu prezenţa fizică în sălile de clasă a profesorilor şi elevilor. Pentru realizarea acestui lucru, mai mult de 70 la sută din totalul cadrelor didactice care activează în sistemul municipal de învățământ ar trebui să fie vaccinate. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 16 ore

Programul Național „100 de povești citite”: grădinițele vor primi un nou lot de cărți și materiale educaționale

/ Acum 16 ore

Un aparat de zbor a survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Vreme caniculară pe 11 august. Temperaturile vor ajunge la +35 de grade

/ Acum 1 zi

Gheorghe Hajder: „Chișinăul nu va rămâne fără apă, chiar dacă debitul Nistrului va fi redus”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Organizațiile necomerciale pot accesa 750.000 de lei pentru proiecte în turism

/ Acum 1 zi

Peste 15 000 de persoane, angajate prin intermediul ANOFM. Natalia Plugaru: „Vom extinde serviciile de ocupare, pentru ca fiecare cetățean să poată beneficia de un loc de muncă”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”

/ Acum 1 zi

Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene

/ Acum 1 zi

FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România

/ Acum 1 zi

Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică

/ Acum 1 zi

Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză

/ Acum 1 zi

Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie