În municipiul Chișinău continuă campania de vaccinare în punctele de imunizare mobile
Chişinău, 10 aug. /MOLDPRES/. Unitățile de vaccinare mobilă ale municipalității Chișinău își continuă și astăzi deplasările în oraș și suburbii, transmite MOLDPRES.
Autoritățile capitalei anunță că pe data de 10 august, în intervalul orelor 10:00-18:00, cele două puncte de vaccinare mobile se vor afla în următoarele locații: troleibuzul va fi în sectorul Buiucani, str. Alba Iulia, în preajma Pieței „Delfin", iar autobuzul se va deplasa în comuna Ghidighici, str. Victoria, 10, la intrarea în localitate.
Autoritățile locale informează că, la data de 8 august, în municipiu s-au vaccinat cu prima doză 181.484 de persoane, iar rapelul a fost administrat la 122.603 persoane.
Municipiul Chișinău rămâne în continuare în alertă epidemiologică sporită prin infecția COVID-19, în contextul creșterii numărului de cazuri de infectări. Totodată, Organizația Mondială a Sănătății avertizează despre riscurile induse de răspândirea tulpinilor Delta și Delta+.
Agenda evenimentelor joi, 2 aprilie
METEO // Vremea se încălzește simțitor joi, 2 aprilie
Campania „Masa Bucuriei”, cea mai longevivă inițiativă de solidaritate socială, lansată: „O chemare la bunătate și solidaritate”
Zonele rurale din R. Moldova vor fi promovate în cadrul unui parteneriat pentru dezvoltarea turismului
Kremlinul îl somează pe Zelenski să renunțe „imediat” la Donbas
Secretara oficiului teritorial Bălți, soțul acesteia și o angajată din cadrul partidului „Șor” vor fi judecați pentru complicitate la acceptarea finanțării ilegale a formațiunii
Noi reguli pentru programele de master: persoanele exmatriculate pentru abateri grave nu vor putea fi restabilite la studii
VIDEO // Opt persoane, reținute pentru trafic de droguri. Polițiștii au ridicat cocaină și marijuana de peste 10 milioane de lei
Reforma administrativă continuă: reguli noi pentru amalgamarea localităților
Autoritățile ridică starea de alertă pe Nistru, dar continuă curățarea malurilor de substanțele poluante depuse
Pensia alimentară, obligatorie: sancțiuni mai dure pentru părinții restanțieri
Bursele studenților vor fi majorate din 1 septembrie. Ministrul Dan Perciun: „Vom avea creșteri substanțiale”
Concursuri pentru conducerea spitalelor: Ministerul Sănătății caută manageri pentru 20 de instituții
Peste 153.000 de persoane au achitat prima de asigurare medicală în primul trimestru
Ministerul Mediului recomandă evitarea consumului de pește din Nistru din cauza riscului de contaminare
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”
Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025
Parlamentul a modificat procedura de numire și demitere a membrilor organelor de conducere ale BNM
Regulile fitosanitare au fost actualizate, pentru a preveni introducerea organismelor dăunătoare în Republica Moldova
Transportul maritim, reglementat: Moldova aderă la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțele maritime
Statele din Golful Persic vor să construiască noi conducte petroliere care să ocolească Strâmtoarea Ormuz
VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților
Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană
Parlamentul a votat pentru ieșirea definitivă a Republicii Moldova din CSI
VIDEO // Drumarii intensifică lucrările de întreținere și securizare a rețelei rutiere naționale
Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”
Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților