ro

 

Societate
29 Iunie, 2026 / 13:43
/ 07 Martie, 2023

În R. Moldova este marcată Ziua Internațională a Femeii

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 mar. /MOLDPRES/. În Republica Moldova este sărbătorită astăzi Ziua Internațională a Femeii, alături de mai multe state din lume, notează MOLDPRES.

Înaintea Zilei Internaționale a Femeii, Comisia Europeană și Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate au făcut următoarea declarație: „Cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii, ne gândim la reziliența și la forța femeilor, la voința lor de a lupta împotriva nedreptății, la devotamentul lor de a-i proteja pe ceilalți, la eforturile lor neobosite în favoarea schimbării. Nu doar astăzi, ci în fiecare zi, suntem alături de toate femeile pentru a da un impuls tot mai puternic în favoarea drepturilor lor în întreaga lume. Dorim să le oferim femeilor posibilitatea de a-și urmări în mod neîngrădit obiectivele în viață. Opresiunea tot mai mare la nivel mondial împotriva lor și atacurile la adresa drepturilor omului ale femeilor și ale fetelor sunt alarmante….”.

Tema Zilei Internaționale a Femeii din 2023 este ”DigitALL: Inovare ți tehnologie pentru egalitatea de gen”. Decalajul digital de gen împiedică femeile să profite pe deplin de beneficiile tranziției digitale. Prin intermediul Strategiei digitale a UE și al creșterii durabile, UE urmărește să asigure accesul egal al femeilor la potențialul neexploatat al tehnologiilor digitale. Președintele Comisiei Europene Ursula von der Leyen a declarat 2023 drept Anul european al competențelor. Investițiile în educație și în formarea competențelor pentru femei și fete joacă un rol fundamental în consolidarea poziției femeilor în toate domeniile și în eliminarea diferenței de remunerare între femei și bărbați.

Ziua Internațională a Femeii (denumită generic Ziua Femeii) este sărbătorită anual la data de 8 martie pentru a scoate în evidență atât realizările sociale, politice și condițiile economice ale femeilor, cât și discriminarea și violența care își fac încă simțită prezența în multe părți ale lumii. Ziua Internațională a Femeii a fost adoptată în 1977, printr-o rezoluție a Adunării Generale a ONU. 

În data de 8 martie, Ziua Internațională a Femeii este sărbătorită în 60 de state, în unele țări fiind declarată prin lege zi liberă. De 8 martie, de regulă, femeilor și fetelor li se dăruiesc cadouri, flori sau alte atenții.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Membru al unui grup criminal, documentat pentru implicare în organizarea migrației ilegale

/ Acum 2 zile

Vara crește riscul căderii copiilor de la ferestre. Părinții, îndemnați să supravegheze strict minorii pentru a preveni tragediile

/ Acum 2 zile

CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatorii contractaţi în luna mai

/ Acum 2 zile

MOLDOVA SUNT EU // Vise care se nasc din curaj. Povestea Anastasiei Dumbrava, studentă la Academia „Ștefan cel Mare”

/ Acum 2 zile

IGSU îndeamnă cetățenii să respecte regulile de siguranță la scăldat

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Trafic sporit la postul Giurgiulești - Galați, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 2 zile

VIDEO // Cetățenii, îndemnați să verifice contul personal de asigurări sociale. CNAS: „Aceste informații sunt esențiale pentru stabilirea pensiilor și indemnizațiilor”

/ Acum 2 zile

Peste 174 000 de persoane au beneficiat, în luna mai, de medicamente și dispozitive medicale compensate

/ Acum 2 zile

Peste 200 de tentative de fraudă telefonică prevenite în ultimele 24 de ore

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministrul Mediului: „Aproape 90% dintre puieții plantați la Mihailovca s-au prins”

/ Acum 2 zile

Educație digitală, voluntariat și dialog între generații pentru seniorii din Hârjauca

/ Acum 2 zile

Efectivul-limită al CNA va crește cu 150 de unități

/ Acum 2 zile

Parlamentul instituie un mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite: cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate

/ Acum 2 zile

Temperaturile caniculare pot fi periculoase. Ce recomandă Ministerul Sănătății