
În R. Moldova va fi activat un Sistem informațional de management în educație
Chişinău, 12 aug. /MOLDPRES/. Sistemul informațional de management în educație, proprietate a statului, precum şi conceptul acestui sistem, au fost votate astăzi, la şedinţa Guvernului. Posesorul sistemului a fost desemnat Ministerul Educației, Culturii și Cercetării (MECC), transmite MOLDPRES.
Potrivit MECC, implementarea cu succes a reformelor în educație necesită elaborarea și implementarea unor noi mijloace automatizate de asigurare informațională a autorităților administrației publice centrale și locale, instituțiilor de învățământ, organizațiilor societății civile, cetățenilor Republicii Moldova. „Noile mijloace de asigurare informațională trebuie să corespundă atât noii structuri a sistemului de învățământ din Republica Moldova, cât și realizărilor de ultimă oră în domeniul tehnologiei informației și comunicațiilor”, indică conceptul noului sistem.
Factorii principali care determină oportunitatea elaborării unui sistem informațional automatizat modern al educației sunt: necesitatea înregistrării la nivel național a traseelor educaționale ale copiilor, elevilor, studenților și cursanților în scopul prevenirii neșcolarizării, abandonului școlar și părăsirii premature a sistemului de învățământ obligatoriu; necesitatea de a dispune la nivel național de informații referitoare la cerințele educaționale ale copiilor, elevilor, studenților și cursanților în scopul planificării și implementării măsurilor ce asigură și garantează accesul universal la o educație de calitate și respectarea drepturilor omului ş.a.
Conform deciziei Guvernului, Centrul Tehnologii Informaționale și Comunicaționale în Educație va asigura administrarea și dezvoltarea Sistemului informațional de management în educație, iar Instituția Publică „Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică” va asigura administrarea tehnică și menținerea Sistemului.
JCET 2025 // Militari din Republica Moldova și România se vor antrena la Centrele de Instrire ale Armatei Naționale
FOTO // Festivalul Pompierilor Voluntari se desfășoară la Gura Bâcului. Ambasadoarea UE: „O tradiție europeană care unește generații și consolidează legăturile comunitare”
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 18 octombrie
Meteorologii prognozează ploi slabe pentru zilele de odihnă, iar la începutul următoarei săptămâni revin înghețurile
FOTO // Un nou contingent de carabinieri pleacă în misiunea internațională KFOR din Kosovo
USMF „Nicolae Testemițanu” va desfășura cea de-a VI-a ediție a Olimpiadei universitare de simulare SimOlympic 2025
Doi procurori anticorupție au promovat evaluarea externă
FOTO // Avertizări timpurii privind seceta, înghețurile sau inundațiile. În raionul Hâncești a fost inaugurată o nouă stație de monitorizare a vremii
Două femei din Nisporeni și o familie din Glodeni, spitalizate după ce au mâncat ciuperci
Republica Moldova, afectată de înghețuri de până la -3°C. Specialiștii recomandă agricultorilor să adopte măsuri de protecție pentru a reduce pierderile
Republica Moldova a transmis pentru prima dată către UE rezultatele testelor la benzină și motorină
Un ofițer de la Penitenciarul nr. 13 a fost condamnat la trei ani de închisoare după ce a facilitat evadarea unei deținute
Zelenski: Nu va exista retragere în Donbas, în ciuda cererilor Rusiei
Infrastructura feroviară și portuară a Ucrainei, atacată în timpul nopții
Serviciul Vamal a încasat peste 798 de milioane de lei în ultima săptămână
Zilele Filmului Românesc s-au încheiat la Chișinău, festivalul continuă la Ungheni, Florești și Bălți
ANTA și INSP, operațiune comună la Călărași pentru combaterea transportului ilicit de călători
Locuitorii din trei raioane vor beneficia de consultații medicale gratuite
Luptătoarea Irina Rîngaci a adus o nouă medalie de aur Moldovei
Șeful diplomației moldovenești va discuta la Luxemburg cu oficiali europeni despre extinderea și securitatea UE
Noile state ale UE ar putea adera fără drept deplin de veto. Bruxelles caută o formulă pentru extinderea „fără blocaje”
Euro se apreciază la început de săptămână, iar cotația dolarului scade ușor
Agenda evenimentelor, luni, 20 octombrie
Unitatea de pompieri voluntari din Mereni va fi extinsă cu un spațiu modular
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, îndeamnă cetățenii moldoveni stabiliți în SUA să contribuie la modernizarea Republicii Moldova: „Este momentul ca toți cei plecați să simtă că țara lor evoluează”