ro

 

Societate
16 Iulie, 2026 / 19:02
/ 28 Decembrie, 2022

În Republica Moldova au sporit cazurile de infecții respiratorii

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 dec. /MOLDPRES/. În Republica Moldova au fost înregistrate în ultimele luni 519 cazuri de gripă și 108 933 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii superioare. Datele au fost prezentate astăzi într-o conferință de presă de ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, comunică MOLDPRES.

Șeful de la Sănătate a precizat că cei mai afectați sunt copiii de până la șase ani, tot ei fac și cele mai multe complicații.

„Complicațiile vin foarte rapid după începutul bolii. Nu este o perioadă obișnuită când pacientul are câteva zile de boală și după aceasta se instalează complicațiile. Majoritatea cazurilor, în special la copii, debutează cu febră foarte înaltă care nu se lasă controlată la administrarea medicamentelor ce combat febra”, a spus sursa citată.

Oficialul a menționat că valul de viroze vine după pandemia COVID, când toți au purtat măști, au păstrat distanța și au stat mai mult acasă. ”Nu au activat grădinițele, au fost mai multe pauze și în activitatea școlilor și astfel s-a putut evita o incidență majorată în acești doi ani”, a precizat Nemerenco.

Ministrul a solicitat populației să respecte aceleași reguli ca și în timpul pandemiei de COVID pentru a evita infectarea cu viroze și a precizat că nu vor fi impuse restricții.


 
Ultimele Știri
/ Acum 8 ore

VIDEO // Șase persoane au fost depistate la cerșit în trafic: trei foloseau copii pentru a cere bani șoferilor

/ Acum 9 ore

Infrastructura de sanitație din patru școli va fi modernizată: investiții de câte un milion de lei pentru fiecare instituție

/ Acum 10 ore

VIDEO // O familie de moldoveni, aflată în vacanță în Grecia, implicată într-un accident rutier soldat cu victime

/ Acum 10 ore

Agenda evenimentelor, joi, 16 iulie

/ Acum 22 ore

Meteorologii prognozează pentru ziua de joi cer variabil și vreme fără precipitații

/ Acum 23 ore

Peste 1000 de petiții, înregistrate la CNAM în primele șase luni ale anului. Cele mai multe vizează statutul de asigurat și accesul la servicii medicale

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Grădiniță renovată, drum reabilitat și spații noi pentru sport în comuna Călinești, raionul Fălești

/ Acum 1 zi

Autoritățile din R. Moldova și România investighează cazul permiselor de conducere găsite la o groapă de gunoi din Criuleni

/ Acum 1 zi

Peste 406 mii de apeluri la ambulanță în șase luni. CNAMUP raportează creșterea numărului de solicitări

/ Acum 1 zi

Ministerul Mediului propune interzicerea coroanelor funerare din plastic: proiectul este în consultări publice

/ Acum 1 zi

Anatolie Nosatîi, despre drona căzută la Copanca: „Detectarea de către radare depinde de distanță, altitudine și particularitățile terenului”

/ Acum 1 zi

Peste nouă mii de locuri bugetare vor fi oferite în universități în noul an de studii

/ Acum 1 zi

Un bărbat din Edineț a fost condamnat la 18 ani de pușcărie pentru omorul unui adolescent cu dizabilități

/ Acum 1 zi

FOTO // Peste 40 de mii de locuitori din Cimișlia vor beneficia de o Casă de Cultură modernizată