ro

 

Societate
07 Februarie, 2026 / 23:55
/ 21 Februarie, 2023

În Republica Moldova crește numărul cazurilor de viroze și COVID-19, a anunțat ANSP

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 feb. /MOLDPRES/. În Republica Moldova se atestă o creștere a numărului cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii superioare (IARCS), infecţii respiratorii acute severe (SARI) și COVID-19, comunică MOLDPRES.

Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică /ANSP/, în perioada 13-19 februarie, s-au înregistrat 75 de cazuri de gripă sezonieră și 11 556 de cazuri de viroze. De asemenea, au fost raportate 2834 de cazuri de COVID-19, cu peste 1500 mai multe față de săptămâna anterioară.

Conform sursei citate, cele mai multe cazuri de gripă - 60 au fost înregistrate în capitală; Căușeni și Rezina – câte trei cazuri; Bălți, Taraclia și Comrat — câte două cazuri; Cahul, Edineț și Soroca — câte un caz. Cazuri de deces de gripă nu au fost înregistrate.

Tot săptămâna trecută, în laboratoarele ANSP au fost investigate prin metoda molecular biologică – 59 de probe la prezența virusurilor gripale, non-gripale și SARS-CoV-2. Dintre acestea, 15 probe au fost pozitive la virusurile gripale (1-A(H1N1), 13-tip B și 1-tip B+SARS-CoV-2); 10–la SARS-CoV-2 și șase la prezența virusurilor non-gripale.

Datele ANSP arată că de la începutul sezonului rece în țara noastră au fost confirmate 1614 cazuri de gripă; 204 088 de cazuri de IACRS și 8449 de cazuri de SARI.

Foto simbol


 
 


 
/ Acum 14 ore

FOTO // Intervenții IGSU în mai multe localități ale țării. Salvatorii au deblocat mijloace de transport și ambulanțe derapate de pe traseu

/ Acum 15 ore

Peste 3 000 de consumatori au rămas fără energie electrică din cauza condițiilor meteo nefavorabile

/ Acum 15 ore

Circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă. Autoritățile anunță reluarea deplasării transportului de mare tonaj

/ Acum 1 zi

Militarii Armatei Naționale vor interveni în Chișinău și Bălți pentru a asigura accesul cetățenilor către obiectivele critice. Premierul Alexandru Munteanu: „Acționăm cu toată seriozitatea pe care o impune această situație”

/ Acum 1 zi

În sudul țării ar putea fi deschis un post de radio în limba bulgară. Ministrul Cristian Jardan: „Comunitatea bulgară își va putea păstra identitatea și tradițiile, în spiritul normelor europene”

/ Acum 1 zi

Parlamentul urmează să examineze peste 300 de legi. Speakerul Igor Grosu: „În luna februarie, vor fi lansate consultările privind elaborarea noului Cod al Legislativului”

/ Acum 1 zi

MAI: Drumurile naționale rămân practicabile, însă pe anumite sectoare se atestă un grad sporit de risc

/ Acum 1 zi

Mai mulți consumatori au rămas fără energie electrică din cauza condițiilor meteo. Echipele specializate intervin pentru a remedia problemele

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu: „Depistarea unei noi drone pe teritoriul R. Moldova demonstrează caracterul agresiv și expansionist al Federației Ruse”

/ Acum 1 zi

MAE, după depistarea unei drone în raionul Drochia: „Condamnăm orice incident care reprezintă o încălcare a spațiului aerian și o amenințare la securitatea cetățenilor”

Vezi mai multe