În Republica Moldova este marcată Săptămâna Mondială de Conștientizare a Rezistenței la Antimicrobiene
Chişinău, 21 nov. /MOLDPRES/. În perioada 18-24 noiembrie 2022, în țara noastră este marcată Săptămâna Mondială de Conștientizare a Rezistenței la Antimicrobiene. Evenimentul este organizat pentru a opta oară și în anul curent poartă genericul „Prevenim rezistența antimicrobiană împreună!”, comunică MOLDPRES.
Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, campania de informare este una globală și are drept scop îmbunătățirea gradul de conștientizare și înțelegere a rezistenței antimicrobiene (RAM) și încurajarea celor mai bune practici în rândul factorilor de decizie în reducerea apariției și răspândirii RAM.
Conform sursei citate, rezultatele sistemului național de supraveghere epidemiologică a RAM, din anul 2021, a demonstrat o creștere îngrijorătoare a rezistenței față de preparatele incluse în protocoalele naționale pentru terapia de primă intenție. Circa 60% din tulpinile de microorganisme izolate de la pacienții cu infecții de plagă chirurgicală sunt rezistente la antimicrobiene. Klebsiella a fost raportat cel mai frecvent agent microbian în infecțiile asociate asistenței medicale și a prezentat o rezistență sporită la antibioticele de rezervă (peste 60%).
Specialiștii avertizează că răspândirea rezistenței la antibiotice constituie în prezent o amenințare serioasă și fac apel către populație să utilizeze antimicrobienele cu prudență, iar autoritățile să întreprindă măsuri urgente pentru combaterea rezistenței antimicrobiene.
RAM este abilitatea unui microorganism (cum ar fi bacteriile, virusurile și unii paraziți) de a stopa un agent antimicrobian (cum ar fi antibiotice, antivirale și medicamente antimalarice) să influențeze acest microorganism; drept rezultat, tratamentele devin ineficiente, iar infecțiile devin dificil sau imposibil de tratat. Potrivit studiilor, în 2019, RAM a provocat aproximativ 1,27 milioane de decese.
Foto simbol
Atenție, călători! Activitatea posturilor Criva–Mamalîga și Ocnița–Sokireanî a fost temporar sistată
Nicolae Botgros și-a încheiat activitatea parlamentară printr-un gest simbolic
USMF „Nicolae Testemițanu” lansează un nou program de master „Promovarea și protecția sănătății”
Geniștii militari au intervenit la PTF Leova–Bumbăta după creșterea nivelului Prutului
Peste 30 000 de euro, depistați la Aeroportul Chișinău în bagajul unei pasagere
Grade didactice pe viață și mai puțină birocrație în școli. MEC anunță schimbări de la 1 septembrie 2026
Ofițerii CNA au descins într-un dosar de corupție: o persoană ar fi pretins 400 mii de dolari pentru o decizie favorabilă într-o cauză penală
VIDEO // Doi bărbați, reținuți pentru comiterea furturilor din locuințe. O victimă a fost prejudiciată cu peste 650 000 de lei
Declarațiile de avere și interese personale, obligatorii până la 31 martie, anunță ANI
Copiii din Hâncești vor beneficia de servicii stomatologice gratuite
Șase persoane, arestate pentru 30 de zile în dosarul canalului de Telegram „Car Vertical”
Procuratura vine cu noi detalii despre ancheta în cazul decesului Ludmilei Vartic
Peste 3 600 de șoferi au fost sancționați pentru încălcări comise în traficul rutier
FOTO // Elevi din nordul țării au descoperit trecutul prin „Excursia Memoriei” la Chișinău
CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025
VIDEO // ANSA a nimicit peste 1600 de kilograme de înghețată de import contaminată cu bacterii periculoase
NASA a început numărătoarea inversă pentru lansarea misiunii lunare „Artemis II”
Un procuror a fost sancționat pentru tergiversarea unei cereri internaționale într-un dosar de trafic de persoane
O magistrată a picat evaluarea externă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „Moldova devine mai previzibilă și tot mai aliniată la standardele UE – în reglementare, în instituții și în accesul la piață”
Italia a refuzat utilizarea de către SUA a unei baze pentru zboruri implicate în războiul din Iran
Peste 900 000 de beneficiari unici, ceea ce reprezintă 38% din populație, au beneficiat de medicamente compensate în baza eRețeta
Peste 1800 de fermieri moldoveni au primit sprijin din partea Japoniei și FAO pentru combaterea secetei prin cultura de sorg
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Premierul Alexandru Munteanu, la conferința de la București: „Republica Moldova avansează pe calea integrării europene în ciuda provocărilor”
PAS va avea un nou deputat în Parlament. CEC propune validarea mandatului
MAE: Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv rămâne închis până pe 16 aprilie. Cetățenii sunt îndemnați să amâne călătoriile
ANRE a ieftinit energia electrică pentru consumatorii Premier Energy și FEE Nord. Noile tarife, în vigoare din aprilie
Candidata la funcția de judecător al CSJ, Ana Cucerescu, propusă pentru promovarea evaluării externe
Stații agrometeorologice noi vor ajuta fermierii din Moldova să combată seceta și înghețul