
În sectoarele capitalei au fost instalate corturi anticaniculă
Chişinău, 4 iul. /MOLDPRES/. Primăria capitalei a amenajat corturi anticaniculă în cele mai aglomerate spații și zone ale sectoarelor orașului. În corturi, persoanele vor putea bea apă și cere ajutor în caz de necesitate, transmite MOLDPRES.
Municipalitatea a anunțat că, la necesitate, vor fi instalate corturi anticaniculă şi în alte locații. Totodată, în perioada estivala funcţionează și cișmele. La fel, în preajma Parcului „Valea Trandafirilor” funcţionează fără întrerupere buveta, apa căreia este testată şi filtrată.
De asemenea, în perioada caniculară, toate unitățile de transport public dotate corespunzător, urmează să conecteze sistemul de aer condiționat. Pentru a minimiza impactul caniculei, în toate sectoarele capitalei sunt stropite cu apa străzile și bulevardele principale, unde circula transportul public.
Totodată, subdiviziunile municipale, în comun cu Centrul de Sănătate Publică din municipiul Chișinău și Direcția municipală pentru Siguranța Alimentelor vor asigura: supravegherea calității produselor perisabile prin monitorizarea condițiilor de păstrare a mărfurilor alimentare în piețe; starea sanitară a bazinelor acvatice, a plajelor şi a apei potabile din surse centralizate; instruirea personalului din sfera de deservire a populaţiei privind activitatea pe vreme de caniculă etc.
La fel, Întreprinderea Municipală „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi” va intensifica controlul privind activitatea echipelor de salvamari în zonele bazinelor acvatice autorizate pentru odihnă și supravegherea strictă a respectării de către populație a regulilor de comportament în locurile de agrement.
Meteorologii au emis pentru perioada, 2-7 iulie, Cod galben de caniculă, valabil pe întreg teritoriul țării. În acest răstimp, pe arii extinse, temperatura maximă a aerului va atinge +35°C.
Foto: primăria capitalei
Vicepremierul Vladimir Bolea a semnat la Roma Acordul privind recunoașterea permiselor moldovenești în Italia
Pompieri moldoveni vor pleca în Grecia pentru a ajuta la stingerea incendiilor forestiere
100 de profesori din școli alolingve vor participa la cursuri intensive de limbă română, desfășurate în România
Accident fatal la Sângerei. Un bărbat a decedat, după ce a fost lovit de un camion
Un bărbat din capitală, reținut pentru tentativă de omor a concubinei sale
Doi tineri din Tighina au fost condamnați la cinci ani de închisoare pentru sustragerea a 27 de mii de lei din conturile unor cetățeni
Schimbări majore în legislația moștenirii. Legea intră în vigoare din 2026
Un copil de cinci ani a rămas blocat într-un automobil pe o stradă din capitală. A fost nevoie de intervenția salvatorilor
Percheziții cu mascați la Taraclia într-un dosar de abuz de serviciu
ASP anunță posibile întreruperi în funcționarea modulului de programare prealabilă la serviciile instituției
În zilele de odihnă, vremea va fi caldă cu cer variabil
Aeroportul Chișinău anunță trafic intens în perioada estivală. Călătorii, îndemnați să ajungă la aerogară cu trei ore înainte de zbor
În 19 localități este sărbătorit hramul. Poliția vine cu recomandări
Raportul OCDE: Republica Moldova înregistrează progrese în domeniul justiției și combaterii corupției
Vicepremierul Mihai Popșoi participă la cea de‑a 18‑a ediție a conferinței internaționale Dubrovnik Forum
Un atac nocturn al Rusiei a ucis cel puțin două persoane în Cernăuți
FOTO // Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii din Florența: „Relația tot mai strânsă dintre Moldova și Italia, întărită de prezența voastră, ne-a adus rezultate concrete”
La Bruxelles s-au încheiat discuțiile pe capitolele Energie și Rețele Trans-europene. Cristina Gherasimov: „Revenim în septembrie pentru a analiza ultimele patru capitole de negocieri”
FOTO // Speakerul Igor Grosu, vizită în raionul Glodeni: „Grija pentru satele și orașele noastre rămâne a fi o prioritate”
Președintele Zelenski anunță că Statele Unite și-au reluat livrările de armament către Ucraina
Circa 5 500 de moldoveni s-au înregistrat prealabil pentru a putea vota în străinătate la parlamentarele din această toamnă
Creștinii îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel
Mihai Popșoi: Republica Moldova va rămâne alături de Ucraina în aceste momente cruciale
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a analizat conformitatea investițiilor propuse de 113 companii
Rusia a atacat Odesa în plină zi: cel puțin 11 răniți